Президентът Росен Плевнелиев изрази убеждението си, че предстоящият доклад на Европейската комисия за България ще е коректен и обективен. Това се случи при посещението на държавния глава във Велики Преслав.
Президентът беше пестелив в коментара си за предстоящия доклад. „Виждате как едно неправилно решение на Висшия съдебен съвет за съжаление отекна много силно, не само в цялата страна, но и в Брюксел. Това ме кара да си спестя коментарите по идващия доклад, защото знам, че и до последния момент формулировките ще бъдат обект на интервенция и доформулиране”, коментира той.
Държавният глава допълни, че от друга страна това е доклад за 5-годишен период и се надява Европа да бъде обективна и да види прогреса, който страната ни е постигнала. „Това е един 5-годишен период, който ще бъде обхванат и в рамките на тези пет години се надявам Европа да бъде обективна и да види, а и да покаже прогреса, защото такъв има. Да имаме много проблеми, но имаме успехи”, коментира още Плевнелиев.
Той добави, че е оптимист, но и реалист. „Оптимист съм, че доклада ще бъде коректен, но съм реалист защото знам, че имаме още много какво да свършим”, изтъкна президентът.
На въпрос дали смята, че България и Румъния трябва да бъдат разделени, тъй като в момента механизмът третира двете страни заедно, въпреки, че оценките се дават по отделно, Росен Плевнелиев изрази убеждението си, че „пакетирането на повече от една държава е модел, който ще остане в миналото” за следващите страни, които ще се присъединяват.
„Когато има пакетно решение на две или повече държави заедно, тогава за съжаление нямате 100% фокус и обективност за постиженията на едната или другата държава, защото са в пакет. Убеден съм, че от тук нататък подобно пакетиране няма да има. Но за България и Румъния то е факт и аз мисля, че ние не можем да избягаме от това, няма и смисъл да го правим. В някои отношения Румъния е проблемна, в други отношения България е проблемна”, каза още Плевнелиев.
Държавният глава посети днес старите български столици Велики Преслав и Плиска. Той остана очарован от проекта, който предстои да бъде осъществен във Велики Преслав и заяви, че ако сега туристите са 20 000 след две години, когато се реализира проекта те ще станат поне 150 000.
В четвъртък Висшият съдебен съвет уволни дисциплинарно съдия Мирослава Тодорова заради забавени мотиви към дела. Това е второто дисциплинарно дело срещу Тодорова, образувано за по-малко от година. Основанието за образуването му е системно неспазване на сроковете за написване на делата, а конкретният повод - забавено с четири години и осем месеца написване на мотивите по дело за отвличане, поради което то е било прекратено заради изтичане на абсолютната давност, към което бяха присъединени още две дела.