Гробищните паркове да не се дават на концесия, предлагат в нов проектозакон от Съюза на погребалните фирми в България. От браншовата организация са убедени, че за да се сведе до минимум сивата икономика в погребалния сектор, административната дейност трябва да бъде ясно разграничена от стопанската. Липсата на закон, който да систематизира проблемите в бранша, е проблем, забравен вече 20 години, и е крайно време да бъде решен, обясняват от организацията.
Медицинските лица, които препоръчват определени погребални агенции, да бъдат санкционирани и лишавани от правата да работят като такива за определен срок, е сред предложенията в новия проектозакон, заяви председателят на Съюза на погребалните фирми Атанас Аргиров: „Ако ви бъдат предложени услугите от фирма, която се състои от един служител с една папка и не сключите договор в офис, а някъде на крак в болницата при санитаря или някъде другаде получите оферта, това е една предпоставка да се съмнявате, че ще бъдете обслужен коректно и точно."
За да се ограничи вероятността да попаднем на фирми-фантоми, от браншовата организация предлагат още във всеки гробищен парк да бъдат поставяни информационни табели с всички регистрирани фирми, които обслужват района.
Друг проблем, залегнал в проекта, е намаляването на местата в гробищните паркове. Предложението на организацията тук е метод, широкоразпространен в западните страни - да се използват ензими, които ускоряват процеса на разграждането.
„Почти всички имат наследствен гроб. Представете си, че този гроб може да се ползва на всеки три години. На практика тогава отпада нуждата да се търсят парцели, да се правят нови гробищни паркове", добави Аргиров
Засега минималният санитарен период, след който могат да се извършват повторни погребения, в страната ни е осем години.
В момента проектозаконът се разглежда от правната комисия в Народното събрание. От браншовата организация изразиха надежда той да влезе в сила от началото на следващата година.