Образуват наказателно производство срещу мъчителите на българките в Либия
Образуват наказателно производство срещу мъчителите на българките в Либия / netinfo
Прокуратурата ще образува наказателно производство срещу либийските офицери - мъчители на българските медицински сестри в Либия, обяви градският прокурор на София Николай Кокинов. Случаят беше коментиран и от главния прокурор Борис Велчев.

Не разглеждам новото обвинение срещу българските медици като контрапроцес, не съм изненадан от това развитие на събитията, тъй като те в последните седмици следват определена логика и тя е към втвърдяване на позицията, заяви главният прокурор.

Не мога да разглеждам образуваното ново дело срещу тях за набеждаване като друго, освен като цинизъм, – коментира Велчев – тъй като от данните, с които България разполага, насилие е било използвано и това не буди никакво съмнение. Това многократно е казвано от самите сестри и от странични наблюдатели, които са ги виждали след изтезанията. Защо либийското правосъдие се сети сега, че имаше процес, иницииран от сестрите срещу мъчителите, който завърши с оправдателни присъди и дали тази реакция има нещо общо с образуването в София на дело срещу тях ми е трудно да гадая, коментира още Велчев, но допусна, че е възможно такава връзка да има.

Той обаче подчерта, че това ново обвинение няма да попречи на прокуратурата да си свърши работата тук. Аз и прокурорите дълбоко се съмняваме в справедливостта на този процес срещу мъчителите, при който те бяха оправдани и затова ще проведем собствено разследване, заяви главният прокурор.

Делото ще бъде образувано по член 143 от Наказателния кодекс за принуда с използване на насилие срещу 11-те либийски офицери, за което се предвижда до 6 години затвор.

Обсъжда се и второ обвинение – по член 287, за принуда от длъжностни лица, но това обвинение ще бъде задържано, докато се изясни длъжностното качество на всеки от тях.

Ще бъдат оповестени и първите конкретни процесуални стъпки. Засега все още не е отправено искане до Либия за съдействие. Тепърва прокурорите ще четат и материалите по процеса срещу медицинските сестри, които се намират в Министерство на правосъдието.

Договорът за правна помощ с Либия, който е от 1985 г., сочи, че при произнасяне на национална институция на едната държава по един случай съдействие може да се откаже. Това обаче според Кокинов може да бъде пречка за екстрадицията на либийците, но не и да се води задочно дело срещу тях. Има достатъчно събрани данни за повдигане на задочни обвинения, коментира още Кокинов.