/ БГНЕС
Коалиционният съвет на управляващите обсъди предложения на НФСБ за справяне с икономическата криза, съобщиха от партията.

Постигнато е споразумение за обсъждане на предложенията по ресорните министерства и изготвяне на предложения към Политическия съвет „Обединени патриоти – ГЕРБ“, уточниха от НФСБ. Подпомагането на съкратените или останали без работа служители и работници трябва да бъде насочено към създаването на принадена стойност и обществен продукт, който да се ползва и в бъдеще време, както и към подпомагането на най-засегнатите отрасли като туризма, заявяват оттам.

От формацията на Валери Симеонов предложиха 9 конкретни стъпки на правителството:

1.Бюджетното финансиране на инфраструктурни обекти с национално значение с приключено проектиране – пътища, магистрали и др. За 2020 са планирани 100 км на стойност 2.5 млрд. лв. и 260 млн. лв. за II и III-класни пътища

2. Ремонт на язовирни стени и съоръжения на стойност 500 млн. лв. с приключено проектиране. За спешен ремонт са над 400 язовира, класифицирани като опасни и над 2000 са за ремонт.

3. Спешни ремонти на рискови мостови съоръжения и виадукти с приключено проектиране – напр. по АМ „Тракия“ (5 броя на стойност 25 млн. лв.)

4. ВиК обекти с готови проекти – на стойност 1.8 млрд. лв.

5.Възобновяване на програмата по саниране на многофамилни жилища, блокове, кооперации - вече заявени 1.5 млрд. лв. с проекти по области и общини, както и чакащи одобрение за възлагане на инженеринг

6. Попълване на държавния резерв с дълготрайни хранителни и други продукти с цел стимулиране производството от български предприятия

7. Допълнителни държавни субсидии за насърчаване на зеленчукопроизводство, овощарство и животновъдство, както и на преработвателните предприятия, с цел увеличаване на българското производство и неговия дял на пазара

8. Пренасочване на мярката 60:40 към създаването на нови работни места

9. „Подгряване“ и подпомагане на най-засегнатия отрасъл – туризма, за периода юли – октомври (след евентуалното прекратяване на извънредното положение) през ваучери за почивка в българските курорти с финансирането им по схемата 60:40 (държава-работодател) със срок за ползване 1 година.

„В ситуацията на извънредно положение трябва да мислим как бизнесът да се възстанови максимално бързо и с минимални щети“, коментира по-късно в парламента народният представител от НФСБ Борис Ячев.

Той посочи, че от партията му са предложили проактивни мерки, които целят да насочат публичен ресурс на държавата в посока откриването на нови работни места и ангажираност не само на големите фирми, но и на средния и дребния бизнес.

„Планувано е през 2020 г. около 100 км магистрали и високоскоростни пътища да бъдат ремонтирани и да бъде извършена рехабилитация. Стойността на тази рехабилитация е около 2, 5 млрд. лв. В реализацията на тази рехабилитация на магистрали и високоскоростни пътища освен големите фирми, които традиционно участват и печелят обществените поръчки, е добре да бъдат включени и по-малки подизпълнители", уточни Ячев.

По думите му същото е положението с проектната готовност за отпускане на 500 млн. за близо 414 язовира, които се нуждаят от ремонт и рехабилитация.

"Тези язовири са разпръснати из цялата територия на страната. Не е проблем вместо да бъдат консолидирани в ръцете на една голяма фирма, този ремонт да бъде разпределен между по-малки фирми с регионално участие и представителство“, добави той.

„Има идея да се реализират и ваучери от страна на работодателите, които да бъдат ползвани евентуално през лятото или в края на лятото от работещите и служителите в български курорти“, коментира Ячев и туристическия сектор.

„Коалиционен съвет ще обсъди следващата седмица дали вървим към удължаване на извънредното положение, или към разхлабване на мерките“, каза още депутатът.