Те настояват за увеличение на заплатите и подобряване на условията им на труд
Служители от НОИ по страната не са доволни от предложения бюджет.

Тази сутрин в редица градове започнаха протестни действия. През май започна процедура по уреждане на колективен трудов спор и бяха представени техните искания за увеличение на възнагражденията.

Така те изразяват недоволството си от представения от правителството проект на Закон за бюджета на ДОО, който не предвижда средства за какъвто и да е ръст на заплатите на служителите в НОИ.

Добрич:

Служители на Териториалното поделение на Националния осигурителен институт в града протестират пред сградата на институцията.

БТА

Стачката им започна преди работното време.

БТА

С нея изразяват подкрепата си към исканията на колегите си на национално ниво за достойно заплащане на труда.

Силистра:


Тази сутрин служители излязоха на предупредителен протест. Точно в 8:00 часа те се събраха пред служебната сграда, за да изразят недоволството си от законопроекта за държавния бюджет, който бе обсъден на първо четене в Народното събрание.

Исканията на протестиращите са свързани с увеличение на размера на заплатите им и подобряване на условията на труд. „В новия бюджет не е предвиден нито един лев за увеличение на заплатите на работещите в НСИ, Националния осигурителен институт, Комисията за защита на потребителите и Комисията по досиетата.

Заради бюджета: Служители на НОИ в цялата страна започват протести

Необходими са 16 милиона лева за увеличение с 30% на работещите в тези администрации. Сумата не е голяма, но ще подобри драстично начина на живот на близо 5000 души и техните семейства.

Средната заплата в НСИ е 1000 лева, което ни поставя на 114 място от 120 държавни администрации по размер на възнагражденията“, каза Николай Йорданов, главен експерт към отдел „Статистически изследвания“ в Силистра.

Той допълни още, че са необходими средства и за подобряването на условията на труд в НСИ, тъй като сградният фонд е в лошо състояние, а техниката е остаряла. В НСИ в Силистра работят 11 души. 

Сливен:

Служители на Националния осигурителен институт (НОИ) и Националният статистически институт (НСИ) излязоха на протест тази сутрин. "Протестираме, защото при приемането на държавния бюджет няма увеличение на средствата за работна заплата. Трудът на колегите трябва да бъде заплатен достойно", каза Илияна Христова от синдикалната организация на НОИ.

Можем да продължим с ефективна стачка, но това означава да оставим пенсионерите, безработните, болните и майките без пари, което ще ощети най-уязвимите хора в обществото.

Това ще се случи, ако нашите искания не бъдат чути“, посочи тя. Протестът беше в извънработно време, за да могат служителите да обслужват хората. В НОИ има работещи, които са на минимална работна заплата, а 60% от тях получават брутна работна заплата между 1100 и 1200 лева.

'Пред сградата на Отдел "Статистически изследвания" се състоя протест и на служителите на Националният статистически институт. В отдела работят 16 служители', каза за БТА Сребрина Ганушева, главен експерт.

Те поискаха повишаване на възнагражденията на всички служители, както и да бъде увеличен бюджетът за издръжката на НСИ. Според Ганушева, НСИ има нужда от кадри, но по заплати е на 114-о място от 120 държавни агенции и комисии. Служителите настояват в бюджета да бъдат предвидени средства за неотложни ремонти, които да гарантират безопасни условия на труд.

Варна:

Служители  излязоха на протест с искане за увеличение на заплатите. Те изразиха недоволството си пред сградата на Центъра за административно обслужване на НОИ в града.

БТА

Протестиращите издигнаха лозунги „Заплатите са по-малки от пенсиите“, „Ще сложим край на подигравките с труда ни“, „Докога ще чакаме увеличение на доходите“ и други. 
Експертът „Пенсионно обслужване“ в Териториалното поделение на осигурителния институт във Варна Гинка Петрова заяви, че протестиращите искат заплатите да бъдат увеличени поне с 30 %.

БТА

„И ние имаме семейства, изнемогваме, а работата е специфична и не може всеки да дойде и да я работи“, посочи тя.  Петрова добави, че работи от три години в НОИ, а средната заплата в териториалното поделение е 1000 лева, което по думите ѝ е смешно. 

Във Варна протестират и работещите в Териториалното статистическо бюро, съобщиха от регионалната структура на КТ „Подкрепа“.

Русе:

Служителите излязоха тази сутрин на протест.  "Исканията ни са за увеличение на заплатите с 30 % от 1 август тази година", каза Нели Тодорова - главен специалист в териториалното поделение на НОИ. Тя обясни, че заплатата на новопостъпил служител е еднаква или по-висока от тази на служител с по няколко години стаж.

БТА

"Това е парадокс, а причината е, че липсват кадри заради ниското заплащане", каза Тодорова. По думите ѝ възнаграждението за новопостъпил служител е 1200 лева, а средната заплата в териториалното поделение в Русе е около 1400 лева. 

БТА

Служителите от Териториалното статистическо бюро в Русе също поискаха по-достойно заплащане. "Има голям отлив на кадри, а повечето от колегите ни са в пенсионна възраст. Материалната база също е остаряла", каза Десислава Илиева - старши експерт в Териториалното статистическо бюро в крайдунавския град. 

Плевен:

Служителите излязоха на протест пред сградата на бюрото преди началото на работното време. Нина Джорова от протестиращите заяви, че протестът e за ”достойно заплащане, което справедливо да отразява високата pрофесионална квалификация” на служителите.

БТА

Ниските заплати в НСИ са дългогодишен проблем, посочи тя. ”Имаме нужда от кадри. Млади специалисти не искат да работят тук. По-опитните напускат заради ниски възнаграждения, а не защото не си харесват работата", изтъкна Джорова.

Тя отбеляза, че като равнище на заплати Националният статистически институт (НСИ) е на 114 място от 120 държавни агенции и комисии. Протестиращите в Плевен служители настояват в бюджета да бъдат предвидени средства за адекватни възнаграждения и за неотложни ремонти, които да гарантират безопасни условия на труд.

БТА

”НСИ е институция, без която държавата не може да функционира нормално. От качеството на данните и анализите, които правим, зависят решения за управлението на държавата.

Доходите, които имаме, не ни позволяват да посрещаме елементарните си нужди", каза още Нина Джорова. Според протестиращите в Плевен е нужно повишение за заплатите им поне с 30 на сто. Недоволните са готови, ако не бъдат чути, да предприемат и ефективни протестни действия.

Ловеч:

Служители на Териториалното поделение на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ) и на Териториално статистическо бюро (ТСБ) - Северозапад - отдел "Статистически изследвания" излязоха на протест пред сградите на институциите в града.

БТА

От 7:30 до 8:00 часа се събраха работещите в НОИ, а в следващия половин час излязоха да изразят своето недоволство и от отдела на НСИ в Ловеч. Искането им е за не по-малко от 30% увеличение на средствата за работни заплати, което да влезе в сила от 1 януари тази година.

Плакати на стачкуващите пред ТП на НОИ гласяха: „Реформа в заплащането в държавната администрация“, „Аз подкрепям стачката в НОИ“, „0% увеличение на заплатите срещу 26% инфлация“, „И за нас има инфлация“, „Стига упражнение на наш гръб“, „Не на обидно ниските заплати“.

Велислава Дичева, технически сътрудник в ТП на НОИ и председател на синдикалната секция на КТ „Подкрепа“, каза, че застават зад исканията на всички служители в страната. „Продължаваме с нашите протест, като исканията ни са същите, както през май.

БТА

Използваме момента между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет за 2023 година. Надяваме се да бъдем чути, в противен случай ще бъдем принудени да преминем към ефективна стачка, т.е. ще блокираме работата на НОИ. Така обаче ще пострадат гражданите“, заяви Дичева и добави, че средната работна заплата на експертите в ТП на НОИ е между 1170-1200 лева. 

По думите на Ирина Иванова в системата на НОИ заради ниските заплати има постоянно текучество на кадри, а за да се обучи един служител е необходима повече от година.
Подобно недоволството изразиха и работещите в отдел "Статистически изследвания" в града.

Те излязоха на протест с плакати: „Държавен служител НЕ Е МРЪСНА ДУМА!“, „Без служители в НСИ НЯМА данни!“, „Инфлацията е бич и за нашите семейства!“, „НСИ протестира за достойни възнаграждения!“.

Враца:

Служители на три администрации излязоха тази сутрин на предупредителни протести преди началото на работния ден с искания за осигуряване на достатъчно средства в новия бюджет за увеличаване на възнагражденията на работещите в административните структури.

Първи недоволството си показаха служителите на Териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ). Те бяха пред сградата на администрацията от 7:30 до 8:00 часа. 

Това е вторият им протест в рамките на тази седмица. Работниците са категорични, че ще отстояват исканията си, ако се наложи и с ефективна стачка. 

След тях , между 8:00-8:30 часа на протест излязоха от Комисията за защита на потребителите - звено Враца и служителите от Отдел „Статистически изследвания“ към Териториално статистическо бюро Северозапад.

Протестите се организират от КТ „Подкрепа“ и са във връзка с проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2023 г. и проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2023 г. 

Кърджали:


Служителите излязоха пред сградата на институцията в знак на протест и с искане за по-високи трудови възнаграждения с минимум 30 %. Те заявиха, че полаганият от тях труд не отговаря на възнагражденията.

БТА

Съпоставиха доходите си и с получаваните обезщетения за безработица уточнявайки, че надницата на редови служител е средно 50 лв., а обезщетенията на безработните в определени случаи достигат 85 лв. на ден.

„Да не говорим и за разликата на самите възнаграждения в самата система. Не знам какви са възнагражденията в централно поделение, но тук разликата е фрапираща“, каза Бисер Манков, един от служителите в териториалното поделение, в което работят около 80 човека. 

БТА

Служителите казаха, че от предходното им изразено недоволство в края на май срещу ниските доходи нищо не се е променило и дори не се говори за заплати в сектора. Те направиха и сравнение на възнаграждение на експертна длъжност, което е 1000 лв., с минималната работна заплата от 780 лв., с тенденцията да надхвърли 800 лева.

Протестиращите са готови и на национални действия пред Народното събрание. „Ако трябва застопоряваме изплащане на обезщетения, изплащане на пенсии, изплащане на болнични, всички социални плащания и да видим какъв ще бъде резултатът“, коментира още Манков.

Велико Търново:

Десетки служители излязоха на протест в града. Те настояват за увеличение на трудовите възнаграждения с поне 30 %.

Първи излязоха служителите на Териториалното статистическо бюро, които се събраха преди началото на работния ден, за да изразят своята позиция. В ръцете си държаха плакати с надписи - “Решени сме да се борим до край” и “Няма да мълчим повече”.  

В рамките на своята обедна почивка излязоха на протрест и служители на Териториалното поделение на НОИ, които се събраха пред приемната на отдел “Пенсии” в центъра на града.

Те държаха плакати -“Инфлацията е бич за нашите семейства”, “0% увеличение на заплатата срещу 26% инфлация” и “Държавен служител не е мръсна дума“.
БТА