Вицепремиерът и министър на външните работи
Ивайло Калфин каза, че напредъкът на България в правовия ред и изграждането на страната като правова държава е доста широк процес и вече е свързан с напредъка на ЕС като правово пространство.
Нито общественото мнение, нито българските институции трябва да подценяват това и да допускат
България да се превърне в изоставащия участник в тези интеграционни процеси, посочи Калфин в изказването си на форума "Напредъкът по пътя към утвърждаване на България като европейска правова държава" в Националния пресклуб на БТА.
Сред акцентите в изказването на външния министър бяха отминалите местни избори и "купуването" на гласове, което Калфин определи като недопустимо и изключително уродлива практика, която според него не е повлияла значително на изборния резултат. "Не бих стигал до крайности, българският избирател не е подкупен", каза Калфин. Според него е необходимо по-засилено гласуване на изборите, за да бъде ограничено подобно явление.
Постигнатото по иракския дълг е максималното за държавата, още повече предвид факта, че ще си получим тази значителна сума в следващите няколко месеца. Това коментира Калфин след участието си във форума. „Надявам се и външнополитическите усилия да са помогнали, по иракския дълг имахме доста разговори, България е един от значителните кредитори на Ирак и страна, която все още не беше направила нищо по въпроса с дълга”, каза Калфин. По думите му е имало и доста силен политически натиск към България да приеме условията на Парижкия клуб.
„Нямаме основание за промяна на политиката ни спрямо Ирак и това решение би трябвало да се разглежда като приятелско към Ирак, то се вписва в общата ни политика към Ирак на подпомагане на иракското правителство да стабилизира страната”, каза вицепремиерът.