/ БТА

Парламентът прие на второ четене промени в закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Целта е да се съкратят сроковете за издаване на документи при строеж и въвеждането в експлоатация на цифрови технологии, както и да се оттечете като цяло нарастващото значение на цифровите технологии. 

В рамките на проекта ще се изградят приблизително 7000 км нова оптика и ще се свържат над 700 нови базови станции, излъчващи 5G, обясни още при първото четене вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. Ще бъдат свързани 140 общински центъра плюс още 279 малки населени места, като цяло 700 базови станции за 5G свързаност, изтъкна министърът. Този проект ще бъде от полза на 350 хил. души, живеещи в населените места, добави Караджов. Крайният срок за търга за изграждане на тази мрежа е 11 април, съобщи още той.

Една от мерките в Националния план за възстановяване и устойчивост предвижда да се изградят в кратки срокове мрежи с много голям капацитет и 5G включително до малки и отдалечени населени места, за да се посрещнат нуждите на гражданите и бизнеса. 

В тази връзка депутатите гласуваха министърът на транспорта и съобщенията да приеме ясни и конкретни правила за изчисляване размера на обезщетенията за възникнали сервитути върху имоти – частна държавна или общинска собственост, както и за учредяването на други ограничени вещни права върху имоти – публична и частна държавна и общинска собственост.

Парламентът реши и да има мерки за облекчаване на режима, приложим по общия ред на Закона за устройство на територията, с които се опростяват административните процедури за издаването на актове от компетентните органи за изграждане, поддържане, развитие и модернизиране на физическа инфраструктура за разполагане на електронни съобщителни мрежи в съществуващите пътища в труднодостъпни населени места, обширните земеделски и горски територии.

Променя се и Законът за устройство на територията, като с част от текстовете се създават условия за еднакво третиране и прилагане на законовите разпоредби относно разполагането на електронни съобщителни мрежи и приемно-предавателни станции от страна на различните административни органи.

Депутатите гласуваха и да има промяна на категоризацията на строежите, свързани с физическата инфраструктура за електронни съобщителни мрежи, като се прави разграничение между активното и пасивното оборудване при изграждането на различни типове обекти. 

Заложени са и редица изключения, при които отпада изискването за одобрен подробен устройствен план за разполагане на електронни съобщителни мрежи и приемно-предавателни станции. Отпада изискването за одобрен инвестиционен проект при издаване на разрешение за строеж за изграждане на физическа инфраструктура върху покривните пространства или фасади на съществуващи сгради или вътре в тях, предназначена за разполагане на приемно-предавателни станции или на радиосъоръжения, както и за основен ремонт на приемно-предавателни станции и тяхната физическа инфраструктура, когато не се налагат изкопни или строително-монтажни работи, променящи конструкцията, вида на конструктивните елементи или натоварвания на съответните съоръжения.

Това може би е най-широкомащабното инвестиране в широколентов достъп за малките, отдалечените населени места, заяви след приемането на текстовете транспортният министър.  Гроздан Караджов припомни, че днес е последният ден за внасяне на оферти за реализация на тази инвестиция. Благодарение на приетите промени до края на юни догодина ще се вместим в сроковете по плана за възстановяване, посочи вицепремиерът.

Нелли Желева, БТА