/ Булфото

Мъжът, пребил метеоролозите на връх Мургаш, който вчера избяга от психиатрията в Курило, отново е в лечебното заведение, но властите не могат да му сложат проследяваща гривна. Това обясни директорът на психиатричната болница в Курило Цветеслава Гълъбова.

„Градушка от ритници“ и локви кръв: Разказ на метеоролозите от Мургаш за жестокия побой (ВИДЕО)

Вчера около 13.40 ч. по време на разходка психично болният бяга от периметъра на болницата. Веднага са сформирани екипи на специализираните полицейски сили, които са насочени към района и са задържали мъжа на спирка на градския транспорт в близкото до държавната психиатрична болница Гниляне. По време на задържането мъжът е проявил агресия. След това е продължил да буйства и в автомобила, с който полицаите са го върнали в психиатричната болница. Наранил е двама от полицаите, разказва БНТ.

"При нас се държи като болен човек. Ние не очакваме нещо различно, защото той е болен. Той е болен човек, така че няма нищо необичайно в поведението. Болен е, при това е сериозно болен. Проблемът е как институциите са планирали да се отнасят към хората с подобен тип разстройства и подобен тип поведение. Той е настанен при нас със съдебно решение, което изменя мярката му за неотклонение от "задържане под стража" в задържане под домашен арест с гривна, но гривната не може да бъде сложена, тъй като от службата, която отговаря за това, когато идваха и направиха проба, установиха, че стените на сградата са твърде дебели и двете устройства, гривната и другото, не могат да се сдвоят. Поради което, той е без гривна. И най-вероятно той ще остане без гривна", отбеляза директорът на психиатричната болница в Курило Цветеслава Гълъбова.

Тя обясни, че мъжът си пие лекарствата, но проблемът е много по-сериозен на институционално ниво.

"Ние не сме имали никакви проблеми с това момче. Пие си лекарствата, спазва режима, имаше си свиждания с близките, с адвоката си. Абсолютно никакви проблеми. Ние трябва да си дадем сметка, че той наистина е много интелигентен човек. Защо този човек с тази професия на финансов анализатор се реализира в най-богатата държава в Европа, а у нас не може? Много пъти са ми задавали въпроса, защо те са сред нас. Не, правилният въпрос е защо са в този вид сред нас. В Европа също ги срещаме, само че не можем да разпознаем, че са болни. Поради добрата система за извънболнично обслужване, която е създадена в страните от Европейския съюз."

По думите ѝ е ежедневие психично болни да бягат от лечебните заведения.

"Това е ежедневие за нас. В смисъл, че се случва всяка седмица, не само при нас. Случва се във всички държавни психиатрични болници, където са настанени пациентите на лечение по Наказателния кодекс и по Закона за здравето. Да, това се случва. Това са обикновени лечебни заведения, регистрирани по член пети от закона за лечебните заведения. И те нямат охрана. В България само и единствено държавна психиатрична болница Ловеч
има специализирано отделение, което има охрана и има затворническа психиатрия към болницата в затвора в Ловеч. Тези две места са с охрана. Всичко друго е без охрана. Ние сме без лекари и сестри, че някой мисли за охрана", подчерта д-р Гълъбова.

Тя е категорична, че отговорността на лекарите и здравните работници в психиатриите е огромна и натоварването е голямо.

"Не бива да забравяме, че пациентите с опасно поведение се настаняват при другите пациенти.
Т.е. ние носим отговорност освен за персонала и за тези пациенти, които се лекуват. И когато имаш една сестра и един санитар на работа, те имат задължение да приемат храната, да я раздадат, да раздадат лекарства, да ги подсещат за хигиената, да ги проконтролират, да съберат мръсните дрехи, да ги обезпаризитят, за да ги върнем след това на близките, да раздадат чистите и да пазят пациентите един от друг, да не влизат в конфликти.

Един човек от персонала отговаря за 15 души, а в Европа нормата е едно към две, т.е. един персонал за двама болни."

В Световния ден на здравето и празник на медиците директорът на психиатрията в Курило пожела на работещите в психиатриите:

"Да опазим обществото, да лекуваме и да съберем тези счупени човешки души".

БНТ