/ ИСУЛ
„Много е важно да се действа до четвъртия час, след което могат да настъпят много сериозни усложнения“, алармират експертите

Огромни предизвикателства представляват за лекарите чуждите тела, откривани в дихателните пътища на децата. Това заяви доц. д-р Цоло Цолов, началник на детското УНГ отделение в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Той представи опита на единствената специализирана такава клиника при извършени 1185 бронхоскопии за чуждо тяло при деца през последните 20 години.

Специалистите показаха със снимки „колекцията“ от чужди тела, които са извадени през годините от дихателните пътища на децата – сред тях монети от 1 и 2 лева, безопасни игли, значки, копчета, фиби, костилки, малки четчици и други дребни и не толкова дребни предмети.

ИСУЛ

ИСУЛ

„В повечето случаи тези инциденти се дължат на неопитност или липса на внимание от страна на родителите“, посочи лекарят и наблегна на необходимостта от допълнително обучение на общопрактикуващите лекари, тъй като едно чуждо тяло може да бъде презентирано със симптоми на бронхиална астма, кашлица, хрема, а същевременно да става въпрос за животозастрашаващо състояние.

Доц. Цолов обясни, че по тази причина по света е възприета практика при всяко обосновано съмнение за наличие на чуждо тяло в дихателните пътища при дете да се прави бронхоскопия. „Много е важно да се действа до четвъртия час, след което могат да настъпят много сериозни усложнения“, допълни той.

Известният детски УНГ специалист сподели, че за щастие, в 53-годишния си опит като лекар, не му се е случвало да губи дете заради чуждо тяло в дихателните пътища. Отдава това на факта, че в Клиниката по УНГ болести на ИСУЛ винаги е имало обучен екип, който при съмнение за такъв проблем при дете, е готов да действа веднага, както и на изключително опитните анестезиолози, с които разполага болницата.

Лекари от Детското УНГ отделение на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ взеха участие в Националната конференция за педиатри и фамилни лекари с международно участие, организирана от Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Александровска” в края на май.

По време на конференцията доц. Цолов получи лична грамота за принос в развитието на детската клиника, както и грамота за Детското УНГ отделение на ИСУЛ, което ръководи вече цели 20 години.

ИСУЛ