В края на втория месец на министерството в страната сме постигнали увеличение на заплатите в Спешна помощ в порядъка на 22%, което никак не е малко. Това заяви на извънреден брифинг министърът на здравеопазването Христо Хинков в отговор на протестиращите медици.

И допълни, че този бюджет е спешен до края на тази година. "От гледна точка на ситуацията в страната, от гледна точка на желанието ни да влезем в 3% дефицит - увеличението на заплатите никак не е малко. Многократно това нещо го бяхме заявили на синдикат "Защита", който е долу под нашите прозорци", каза той.

От думите на министъра стана ясно, че не разбира методите, които използват от синдиката. "Най-лесно е да се иска и подава оставка, но най-трудно е да се разбере в дълбочина какъв е проблемът. А той е забатачен от много години и в никакъв случай не може да се реши за два месеца. Проблемът е свързан с това, че заплатите в тези важни сектори действително не са били обект на внимание на предишни ръководства", съобщи на брифинга министър Хинков.

Служители на ЦСМП на протест: Искат увеличение на заплатите с 600 лв. (СНИМКИ)

В разговори със синдикат "Защита" от министерството са направили всичко възможно да ги уверят, че ще направят нужното по официален ред да постигнат това, което те искат. "На срещата в Тристранния отраслов съвет представихме три варианта, които бяха свързани и с предложението на синдикат Защита". След анализ на тяхното предложение се видя, че исканията им надвишават 30 милиона лева, което надминава бюджета", каза Хинков.

И заключи, че е бил взет предвид вариант, в който има 22% увеличение за Спешна помощ и 20% увеличение за РЗИ.

Тази есен се планират разговори по новия Колективен трудов договор, но за да има компенсирани промени за заплати, те трябва да се заложат сега“, посочи заместник-министър д-р Пенков. Той обяви, че гласуваното увеличение на заплатите ще запази баланса между отделните категории служители в спешните звена.

След договорения ръст от 22% на възнагражденията на работещите в спешна помощ, лекар с две специалности ще получава средно 3300 лева, а специалист по здравни грижи – 2245 лв. Основната брутна месечна заплата на шофьорите пък става 1500 лева. „Общата сума, която ще бъде разпределена за работни заплати в ЦСМП от 1 август до края на годината, е около 22 млн. лв.“, обобщи д-р Пенков.

Служители на ЦСМП протестират днес с искане за увеличение на заплатите на шофьори на линейки с 600 лв. Протестиращите са възмутени от решението на Тристранния съвет, който определи възнаграждения за сектора с 22% увеличение.

Георги Димитров