Марин дал гражданство на жената на Денис Ершов, изгонен от България
Марин дал гражданство на жената на Денис Ершов, изгонен от България / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Бившият вицепрезидент Ангел Марин е дал българско гражданство на Елена Генадиевна Ершова, жената на Денис Ершов, който бе изгонен от България заради "заплаха за националната сигурност".

Съпругата му получила гражданство по предложение на министъра на културата Стефан Данаилов, по изричното искане на президента Георги Първанов. Това съобщиха отлично осведомени източници за БГНЕС.

Денис Ершов е изгонен от България по заповед на директора на Националната служба за сигурност (НСС) през 2000 г. В неговата заповед освен Денис Ершов е записано името на Майкъл Чорни и още 3-ма руски бизнесмени. Ершов обжалва това и печели делата в съда, така от 2004 г. отново има право да влиза в страната ни. Въпреки съмнението на контраразузнаването обаче Ангел Марин удостоява с българско гражданство съпругата му, която също е родена в Русия. Указът, с който вицепрезидентът дава гражданство, е под № 17 от 18 февруари 2010 г.

Интересен факт е, че предложението на тогавашния министър на културата Стефан Данаилов е направено през май 2009 г., а даренията, с които се мотивира Данаилов са направени няколко месеца преди това. Документите, които мотивират предложението са с дати между февруари и май същата година. В предложението на Стефан Данаилов се посочва, че "обществената дейност на госпожа Ершова трайно е насочена към подпомагане на българската култура".

Стефан Данаилов обосновава особените й заслугите, като изтъква, че ангажираността на съпругата на Денис Ершов се изразява в "изключителна и безвъзмездна материална подкрепа, която оказва на български културни организации при осъществяване на културната им програма". Особено внимание бившият културен министър обръща на три дарения, на обща стойност 70 000 лв., които направила Ершова. Първото е за 22 000 лв. за Народния театър "Иван Вазов", в подкрепа на спектакъла "Слуга на двама господари". Второто дарение отново е за спектакъл в Народния театър. Тя е дарила 28 000 лв. за поставянето на "Вишнева градина" от А.П Чехов. Третото дарение, което се посочва, за да й се осигури българското гражданство, е в размер на 20 000 лв. в полза на камерна формация "Драгостин Фолк Национал" в подкрепа на тяхно турне в Русия по повод Дните на България в Русия. Други дарения и суми в предложението не се посочват, но Стефан Данаилов казва в него, че те са "само малка част от огромната подкрепа, която г-жа Елена Ершова оказва на българската култура и изкуство". В мотивите му дори се изтъква, че "дарените средства предизвикват особена почит и признателност, тъй като направили възможна реализацията на редица културни проекти мероприятия". "С благотворителната си дейност г-жа Ершова внася значителен принос в културното развитие на българското общество", посочва Данаилов. Той дори е уверен, че освен подкрепата, която Ершова оказва за запазване на българското културно наследство и развитие на българската култура и общество, "помощта й за развитието на културата в България ще продължи и в бъдеще".

За да мотивира обаче това "трайно подпомагане", културният министър прилага три свидетелства за дарения - всички издадени през 2009 г. и то приблизително по едно и също време. Първото е от 16 март 2009 г., второто е издадено ден по-късно на 17 март 2009 г., а третото след два месеца, отново на същата дата - на 16-ти, но два месеца по-късно през май 2009 г. Стефан Данаилов доказва изключителните заслуги на г-жа Ершова и с два договора за дарения, отново издадени в същия период - първият от 16 февруари 2009 г., а вторият само седмица по-късно на 23 февруари 2009 г. Явно, за да докаже, че Ершова е направила "възможна реализацията на редица културни проекти", той прилага като документ и благодарствено писмо, но само от една културна организация - Народния театър "Иван Вазов".

За да подчертае изключителните заслуги на съпругата на Денис Ершов, Стефан Данаилов заключва предложението си с убедеността си, че "Госпожа Елена Ершова ще бъде достоен член на нашето общество и с гордост ще се назове българка". Всъщност е възможно Елена Ершова, която хроникьорите на светския живот у нас броят като третата жена на Денис Ершов, да е дарявала и за българската култура и по друго време не само година, преди да получи гражданство и няколко месеца преди да стартира процедурата за такова. Такива дарения обаче не се посочват от културния министър по това време.

БГНЕС припомня, че името на Денис Ершов не един път се забърква в скандали у нас. За него може да се чуят изказвания, че е "добър бизнесмен", до това, че е "руски мафиот". Ершов, който, след по-малко от 10 дни, ще навърши 46 години е роден в град Челябинск, Русия, където учи в художествено училище, гражданин е и на Литва. Става инженер по разработка на нефтени находища, след като завършва Тюменски индустриален институт в Сибир. В годините на демокрацията се занимава с частен бизнес и става вицепрезидент в Конекс - фирма, която за времето си е един от най-големите износители на петрол. Създава Нафтекс през 1991 г., става и основен акционер заедно с Митко Събев в Петрол Холдинг. Денис Ершов е изгонен от България по заповед на директора на Националната служба за сигурност (НСС) през 2000 г., тъй като властта у нас го счита за заплаха за националната сигурност. Тогава директор на НСС е Атанас Атанасов. В неговата заповед, освен Денис Ершов е записано и името на Майкъл Чорни и на още 3-ма руски бизнесмени. Ершов обжалва това и печели делата в съда, така от 2004 г. отново има право да влиза в страната ни. Години по-късно разказва, че заповедта за забрана за влизане в България срещу него не е политическа, но е поръчкова. За последно името му отново влезе в медиите със скандала, който избухна между него и Митко Събев по вписването на ръководството на Петрол Холдинг АД.