Купуват рентгени за затворите в София и Ловеч, ще хващат наркотици
Купуват рентгени за затворите в София и Ловеч, ще хващат наркотици / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Остарелият сграден фонд на затворите е един от основните им проблеми, е установила проверка на Министерството на правосъдието, научи БТА от източници във ведомството. Инспекцията в местата за лишаване от свобода започна, след като министърът на правосъдието Диана Ковачева посети затвора в София преди няколко месеца.

Констатациите от проверката на този етап са свързани с нуждата от спешни ремонти в някои от местата за лишаване от свобода и недоокомплектоване на затворническата администрация. Но този въпрос вече се решава, след като министърът на правосъдието Диана Ковачева подписа за започването на конкурси за попълване на бройките.

Някои от установените пропуски е можело досега да бъдат елиминирани, твърдят проверяващите. Това касае например храната на лишените от свобода, за която от правосъдното министерство уверяват, че няма да има проблем.

Според проверката не е решен проблемът с техниката за залавяне на забранени предмети. Затова за затворите в София и Ловеч ще се купят рентгени, които да хващат наркотици и забранени предмети. Засега най-често срещаните опити за внасяне на забранени предмети са случаи, в които те са поставени в токове на обувки, в дрехи, дори в храна, сочат констатациите.

Този месец Министерският съвет одобри изменения в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, наложени във връзка с прецизирането на правната уредба. Промените засягат основно високата степен на пренаселеност в затворите и начините за преодоляване на проблема. Поради недостатъчния капацитет на местата за лишаване от свобода, много от тях са пренаселени и вместо по 4 кв.м. на един лишен от свобода, се осигуряват по 2 или 3 кв.м., а в определени случаи - под 2 кв.м.

Измененията предвиждат също варианти на изключение от общия принцип на разпределение, съобразно постоянния адрес на осъдения. В документа се дава възможност да се използват други места за лишаване от свобода, когато в тях съществува свободен жилищен капацитет. Включена е разпоредба, която регламентира случаите на промяна на режима на осъдените на доживотен затвор и доживотен затвор, без замяна от специален на строг.

Към настоящия момент осъдените на доживотен затвор с променен в по-лек режим се държат в постоянно заключени помещения при засилен надзор и охрана. Предлага се разширяване на кръга от дейности, които могат да се възлагат на лишените от свобода при изявено тяхно желание. Предвижда се намаляване на рестриктивните мерки по отношение на настанените в наказателна килия като се разрешава свиждане, в съответствие с препоръка на Комитета против изтезанията.

Програмата за адаптация към условията за изтърпяване на наложеното наказание се изважда от категорията специализирани програми. Осъдените на пробация вече ще трябва до седмица да се явяват след като са призовани, предвиждат измененията.