/ БГНЕС

Вътрешният министър Даниел Митов "да не замита контрабандните канали", за това призова съпредседателят на ПП Кирил Петков в кулоарите на парламента по повод казуса с МВР в Пловдив. 

През последните дни се надигна огромно напрежение, след като от гражданското сдружение „Боец” разпространиха снимки на чатове, за които твърдят, че са между част от ръководство на ГДБОП и служители на терен в Пловдив. В сигнала се твърди, че на 19 ноември 2024 година полицаите са опитали да проверят автомобил, който им бил познат във връзка с контрабанда на цигари, но им е било разпоредено незабавно да се изтеглят. Говори се още за евентуален „чадър” над контрабандния канал от Калин Литов, назначен от бившия вътрешен министър Калин Стоянов. Междувременно от вчера Калин Литов вече не е заместник-директор на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”. 

"Трябва да проверим дали наистина има отстранени хора или по-скоро са преназначени, защото на мен лично ми омръзна да слушам, че едни хора ги отстраняват, а после ги преназначават в системата и имаме пробив след няколко дни", посочи Петков и се закани: "Няма да ги оставим да замитат".

Правителството ще остане нетърпимо към всички прояви на корупция, отсече премиерът

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и народен представител от ПГ на ПП-ДБ Кирил Петков коментира и темата "Боташ": 

"Слушам в последните няколко дни, че Борисов много се вайка по темата, нека да му припомним, че сделката с „Боташ“, заради която държавата наистина губи милиони в момента, беше подписана от „Боташ“, „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“. Шефът на „Булгартрансгаз“ в този момент беше точно Владимир Малинов. А Малинов беше върнат като шеф на „Булгартрансгаз“, след като беше служебен министър на енергетиката, което е в разрез със закона. Същият този човек, за който току-що премиерът Желязков каза, че няма никакъв проблем, че го разследват от Европрокуратурата по темата „Чирен“, така че когато Борисов се сеща всеки ден за тези милиони, мисля че вие трябва да питате какво се случва с г-н Малинов, с чийто подпис тази сделка беше подписана и който в момента Европрокуратурата е сложила като потенциален огромен корупционен скандал“, посочи той. 

Петков подчерта, че ГЕРБ са „спъвали работата“ на временната комисия за „Боташ“ в парламента. 

Радослав Рибарски заяви, че временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства около сделката с „Боташ“ в 49-ото Народно събрание е заседавала в продължение на 4 месеца. „Приехме доклад с единодушие, но този доклад не влизаше в пленарна зала. Тогава председател на временната комисия беше Жечо Станков, който в момента е министър на енергетиката, той използваше парламентарния похват да не внесе доклада на време, така че той да не може да бъде предложен в дневния ред“, каза той и допълни, че многократно са призовавали тогавашния председател на парламента Росен Желязков да внесе в дневния ред тази точка. Но, по думите му, забавянето е било ефективно – "в рамките на 2 или 3 седмици, а 49-ото Народно събрание предстоеше да се разпусне за предизборна кампания. Благодарение на това, че тогава поискахме извънредно заседание, в крайна сметка докладът беше внесен и приет. Тази битка е проведохме преди 1 година и в момента все още няма яснота какво ще последва след този доклад, какво е свършила прокуратурата, а докладът беше изпратен и до Европрокуратурата, до ДАНС и БЕХ“, допълни Рибарски.