"Имаме газ до септември, има откъде да намерим и до края на годината. Проблемът не е толкова в количествата, колкото в цената". Това заяви министърът на енергетиката в служебното правителство Росен Христов пред БНТ.

По думите му на дневен ред стоят всички възможни източници за доставки на природен газ, включително и "Газпром", но това е последният вариант.

"Проблемът не е толкова в количествата, колкото в цената. Ако ние обявим, че плащаме 5 пъти по-висока цена, ще имаме газ колкото си искаме - оферти има много. Проблемът е в доставката. Повечето оферти са за LNG (втечнен природен газ), за който няма слотове. Има слотове на частни компании, но цената им е такава, че не ни устройва", обясни Христов.

Към момента недостигът на газ е около 30 на сто от потреблението или горе-долу колкото използва "Топлофикация София". По думите на Росен Христов, ако не осигурим доставки на нормални цени, трябва или някой да плати огромна сума, или например София да остане без парно.

"Още не сме започнали да търсим контакт с "Газпром", защото гледаме да изчерпаме всички възможни варианти. Това е последен вариант, но не сме ги изхвърлили от листа с опции", каза служебният енергиен министър. Според него обаче при "Газпром" има несигурност от много гледни точки - геополитическа, техническа, възможност за производство на определени количества. 

"Правителството на Кирил Петков не е спирало да си говори с "Газпром" и е платено за адвокатски консултации, които да поддържат преговорите с руската компания", обясни служебният енергиен министър и добави, че е имало е препоръка да не се открива сметка в рубли.

"Обсъждани са условията на плащания, условията на доставка. Те пътуваха до Брюксел, обсъждаха общата политика на ЕС по повод "Газпром" - могат ли да се открият сметки в рубли или не, каква е общата политика. Преговорите са спрени на една точка, където "Газпром" не се съгласяват на някакви искания и от наша страна не е имало алтернативно предложение", каза още Росен Христов. Според него Европа не е спряла да купува газ от "Газпром", а България продължава да купува руски газ чрез посредници.
 
БНТ, БТА