Германия ни върна екстрадиран без да е извършил престъпление български гражданин. 37-годишният Емил Великов от Разград беше обвинен в неплащане на данъци, за по-малко от седмица немските власти установили невинността му, извинили се и дори му платили пътните разноски. Преди екстрадацията мъжът лежал в разградския арест един месец, докато съдът прецени дали да изпълни Европейската заповед за арест.
Емил Великов е бил в Германия, но не през лятото, когато някой с неговия паспорт регистрирал фирма и извършил сделки с метални отпадъци, като пропуснал да плати данъци в размер на 177 793,93 евро. Минал през Франкфурт на Майн през 90-те години, в Хамбург, където е извършено данъчното престъпление, никога не е ходил.
„...моят паспорт беше загубен тука в България, аз не съм го използвал година и половина 2 години и всичко може да е станало. Вкъщи документите са на едно място, аз имам палави деца може да са взели, не знам", разказва Великов.
Емил Великов лежал месец в ареста, докато Окръжен съд-Разград се произнесе по Европейската заповед за арест. Никой обаче не проверява твърдението му, че по времето, когато е извършено престъплението, той не е напускал границите на България. Екстрадират го в Германия, където за по-малко от седмица немските власти изясняват, че не той е престъпникът. Питали го и за съучастници.
Емил Великов: „Викат познаваш ли ги - не ги познавам те са сърби аз съм казва българин, откъде да ги познавам. ...Екстрадираха ме за България, казах всичко, отпечатъци ми взета, снимаха ме и преди третия съд дойдоха полицаите, извиниха ли се - извиниха се".
Не само се извинили, ами му дали и 254 евро за хотел за три дни, платили му и билета до България.
Емил обаче очаква и по-сериозно обезщетение. Двамата с адвоката му Румен Монев обсъждат срещу кого да е делото, което ще заведат.
„Ще си търсим обезщетението, подготвяме материалите с колегата от Германия, която е работила по въпроса и ще преценим дали делото ще е срещу Германия или България. От Германия много по-бързо ще се получи обезщетението", убеден е юристът. Монев обаче смята, че съдът в Разград носи сериозна отговорност за премеждията на Емил, тъй като изобщо не се опитал да събира доказателства за вината на разградчанина, а просто изпълнил искането от Европейската заповед за арест.
„Проблемът е, че става безсмислено в тези съдилища, формално излиза, по-добре да го махнем, като има Европейска заповед за арест и го натоварват и го махат. Играем си на съдилища, губене на време. Казват: ние сме длъжни - да, ама а законът ви дава контролна функция", казва още Румен Монев.
Самият потърпевш също усетил разликата между българското и немското правосъдие. „Европейска заповед.., Европа, ама Европа си гледа работата, нашите не си гледат работата", категоричен е Емил Великов.