/ БТА
Фондация "Даная" внесе близо 12 хиляди подписа в Министерски съвет за реформи в детското здравеопазване.

На този ден се навършва една година от смъртта на 15-годишната Даная, която почина в МБАЛСМ "Н.И.Пирогов". От една година майка ѝ Ани Стоянова търси без резултат отговор дали смъртта на детето ѝ е била предотвратима. Гражданската инициатива е в памет на Даная и на всички деца, жертви на катастрофиралото българско детско здравеопазване.

Светлана Клуковска, председател на Управителния съвет на гражданската организация, каза, че инициативата е подкрепена от близо 12 хиляди българи, които са дали подписите си за изключително кратко време. Документът ще бъде внесен и в Народното събрание, а също и в Министерството на здравеопазването.

"Нашите искания са за конкретни мерки и промени във връзка с организацията на системата на здравеопазването, а именно най-първо и най-основно - организиране на една онлайн платформа, в която да бъдат включени всички болници и техните специалисти, за да може в момента, в който родител има нужда от бърза спешна помощ за детето си, не да звъни и да пише във "Фейсбук", и да търси някой да му помогне, а да отвори тази платформа и да намери къде в този момент има специалист, който му е необходим", обясни тя.

Наред с това от Фондация „Даная“ искат да бъде отворена гореща телефонна линия, за да не се позволяват повече неприятно, негативно отношение или въобще възникването на каквито и да било проблеми, или ако те възникват, да бъдат бързо разрешавани за родителите и техните деца.

„Тоест, когато си в болницата и имаш някакъв проблем, да имаш към кого да се обърнеш“, поясни Клуковска.

По думите ѝ е много важно да бъдат подкрепени и лекарите в българското здравеопазване.

„Хората, за да могат да се обучават, за да могат да се квалифицират напред, трябва сами да плащат продължаващо се обучаване. Взимат си платени отпуски или съответно неплатени от болниците, в които работят“, заяви тя.

От Фондация „Даная“ искат държавата да гарантира това продължаващо обучение и на лекарите да им бъде предоставена възможност да лекуват по най-модерните стандарти.

„Съответно стандартите трябва да бъдат разписани. Не може да отиде определен случай, сравнително типов, в една болница и да няма разписан стандарт, по който той да бъде посрещнат и изследванията, които трябва да бъдат направени“, категорична е Клуковска.

Председателят на УС на Фондация „Даная“ подчерта, че искат гарантиране на независима проверка в системата на болниците и поради тази причина искат Агенция „Медицински надзор“ да бъде извадена от Министерство на здравеопазването и да бъде към МС, или както управляващите преценят за най-подходящо.
„Но съгласете се, че не е нормално „Медицински надзор“ да проверява шефа си – МЗ, който е собственик на държавните болници“, допълни Клуковска.
Клуковска коментира и случая с частната болница „Мама и аз“ и позицията на Фондация „Даная“, че ще съдят държавата.

„На този етап министър-председателят каза, че ще отмени решението на МС, така че първосигналната ни реакция – в интерес на истината аз лично вече бях започнала да пиша документите, на този етап задържаме, но при всички положения ще предприемем съдебни, ако трябва, мерки, за да сме сигурни, че държавата ще престане да отстъпва от задълженията си към гражданското общество да осигури адекватно здравеопазване и лечение на децата си“.

Боренето на демографската криза, категорична е тя, не е само раздаване на пари. „Да, необходими са пари за едно дете, но в същото време не може да се страхуваме да отидем в болница, да не сме щастливи с образованието и да раждаме без никакви притеснения. Трябва да гарантираме качествено здравеопазване на първо и основно място, както и образование, за да можем да сме спокойни, че младите хора ще стават родители без притеснения“, заключи Клуковска.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
БГНЕС