Евроексперти идват на мисии у нас да помагат за съдебната реформа
Евроексперти идват на мисии у нас да помагат за съдебната реформа / снимка: БГНЕС
Огнян Златев за помощта на евроекспертите за съдебната реформа
86867
Огнян Златев за помощта на евроекспертите за съдебната реформа
Огнян Златев за еврофондовете
Огнян Златев за помощта на евроекспертите за съдебната реформа
Огнян Златев за еврофондовете
  • Огнян Златев за помощта на евроекспертите за съдебната реформа
  • Огнян Златев за еврофондовете
  • Огнян Златев за помощта на евроекспертите за съдебната реформа
  • Огнян Златев за еврофондовете

До края на този месец България ще получи експертна помощ от ЕК за осъществяване на съдебната реформа. Това обяви в предаването „Седмицата" на Дарик ръководителят на представителството на Еврокомисията у нас Огнян Златев. Експертите ще оказват съдействие на място, като помощта няма да е еднократна.

"Това са експерти, които идват тук, да работят заедно с представителите на прокуратурата, на Министерството на правосъдието. Те ще идват няколко пъти на такива мисии", каза Златев. Той допълни, че продължителността на мисиите ще е различна - между пет дни и месец. Идеята е да се види и използва опитът на страни, които са били със сходни проблеми, да видим как те са се справили с тях и доколко техният опит може да се пренесе в наши условия.

"Важно е да се отбележи, че тези препоръки няма да са просто ей така да се налагат отгоре, понеже са дошли от Брюксел", каза Златев. Експертите ще казват как определен тип дела се решават в Германия и Великобритания например и ще се гледа какво от практиката на другите европейски страни съобразно родните условия може да се сглоби, така, че хем да е почерпен чуждият опит, за да се оптимизира практиката у нас, хем по никакъв начин никой да не отнема водещата позиция на българските магистрати и другите представители от съдебната ни система.

Фондовете, които България получава от ЕС, са 5% от бюджета на страната, посочи Огнян Златев. По думите му тези средства се инвестират основно в публичния сектор, затова на еврофондовете се отдава голямо значение.

"Нека не забравяме, че целта на тези фондове е да бъдат допълнително средство, което да раздвижи икономиката, а не да бъде само това, върху което трябва да се основава икономическата дейност в страната. Тези фондове няма да продължат вечно. Всички искаме да стигнем до момента, в който нашата страна от нетен бенефициент на еврофондове да не бъде такъв, а икономиката ни да е достатъчно силна, за да можем да си правим всякакви инвестиции - сами или с привличане на външни фактори", каза Златев.

По повод споразумението между ЕК и Турция за мигрантите, Огнян Златев каза, че „план Б" няма и никой от европейските лидери не разсъждава върху такъв план. Споразумението е най-доброто, което в момента може да бъде постигнато с оглед на ситуацията, коментира още ръководителят на представителството на ЕК в България.