Една година след ядрената катастрофа във Фукушима български екоактивисти се събраха пред сградата на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, за да напомнят на хората, че ядрената енергетика е опасна и правителството трябва да насочва политиките си към изграждане на възобновяеми енергийни източници.
Представители на различни екоорганизации се отправиха към сградата на Народното събрание, за да предадат своите послания и към депутатите.
България не е подготвена да поддържа ядрени енергийни мощности, смята Кристина Димитрова, която се включи в шествието: „Нито Белене ни е нужно, нито ядрената енергия. България не е готова най-малкото технологично, защото това изисква много по-мощна мрежа и може би друг тип, каквато ние нямаме. Беше казано нещо много смешно - при включването на големи възобновяеми мощности, че те не могат да бъдат поети от мрежата. Тогава как ще поеме мрежата Белене? Нашето послание е, че ядрената енергия изобщо е ненужна, централата „Белене" също. Ние дори не знаем на кого ще изнасяме този ток все още и той далеч няма да бъде на толкова евтина цена, каквато ни се обещава. Алтернативата е възобновяема енергия, която е много пъти по-безопасна и с пренебрежимо малко щети, която позволява нещо много важно - енергийна независимост не само на страната, а и на домакинствата".
Екоактивистите настояват за предприемане на мерки в целия Европейски съюз и проверка на готовността на всяка държава да реагира на голяма ядрена катастрофа, като тази в Япония. Петко Ковачев от Института за зелена политика: „Това, което се случва през годините и което видяхме последно с наводненията, показва, че в България нито местните власти, нито централните са готови да реагират на събития, още повече на събития, които са с висока степен на възможност за поражения на голям брой хора. Ако стане нещо в атомна централа, това означава, че облакът с радиация може да приеме неочаквани посоки на движение, неочаквани размери. Съответно пораженията трудно биха могли да бъдат предвиждани".