Ето какво още каза столичният кмет за Дарик:
Месеци наред и общинският съвет, и ние разговаряме с правителството по този въпрос. Тъй като или трябваше да продадем заедно дружеството, или в другия случай държавата както компенсира със стотици милиони „Кремиковци” заради 5000 човека, така да компенсира и тези дружества.
Обяснете на слушателите връзката между комбината и „Топлофикация”?
Това се две предприятия. В едното заради 5000 работници правителството налива стотици милиони години наред, за да може да бъде източвано, защото то е нерентабилно.
Кой го източва?
Източва го държавата, тези, които наливат парите, те го източват през техните фирми, и подобни на Томов. След като правителството може да си позволи да дотира такова предприятие, а същност в четири града, в които кметове са само хора на опозицията – на ГЕРБ и на СДС, им се спира парното. Аз питам, защо за 500000 абонати в София не може да се дотира. То всъщност пак не е дотация от държавата, това са от парите на същите тези софиянци. Ние сме дали над 1 милиард данъци.
Относно проблема със столичния боклук кмета Борисов каза, че истинският интерес на софиянци е защитен с това, че в момента се извършва най-евтиното третиране на отпадъците, а именно депонира и добави:
„Ако се спазват всички технологични законови срокове, докато се построи завод за боклука, ще минат пет години. Помолих да бъде внесена поправка в закона, при условия на криза едновременно със строителството на завода да бъдат давани съответните разрешителни. Това до ден днешен не само че не се случи, ами на общото съвещание в Министерски съвет на г-жа Плугчива, Чакъров и ЕК, г-жа Плугчиева призна, че това не е направено и пое ангажимент до 1 септември правителството да внесе проектозакон с промени в закона, за да започне незабавно строителството. До ден днешен това не е направено. Октомври ще пуснем сепариращите машини и ние ще сме единственият град, който ще има предварително третиране на отпадъка и близо 50% от него ще бъде отделян като хартия, желязо, стъкло и други отпадъци”.