БЛОГ
БЛОГ / netinfo

Блогът - съкратено от английското език weblog, е вид уебсайт, където се пише, както в дневник, а новите попълнения са в обратен хронологичен ред. Блоговете често предлагат коментари или новини за определена тема, като храна, политика, култура, екология, социални проблеми, икономика, градска и суб-култура, или местни новини; други служат като лични дневници.

Типичният блог съдържа текстова част, снимки или рисунки, връзки с други блогове и уебсайтове, които по някакъв начин са обвързани с общата тематика на блога. Като цяло този вид уебсайтове наблягат главно върху текста, но има и такива, които наблягат върху фотографията, аудио или видео файлове.

Смята се, че думата „blog“ произлиза от английските думи web (мрежа, интернет) и log (дневник, в смисъл на формален запис на случващи се събития, например корабен дневник). В английския език думата blog се използва и като глагол, когато се прави ново попълнение. В български език също се появи глагол на основата на думата блог - блогвам. Рядко се употребяват и блогирам или блогувам.

Има няколко типа блогове, които са разделени главно според основната тема, дискутирана в тях:

Личните дневници са най-често срещаните и имат свойствата на обикновените дневници – блогърът описва събития от деня, мисли и вълнения. Публикуват се лични снимки. Нерядко са добавени и връзки с други сайтове, на които е попаднал собственикът на блога.

Тематичните дневници играят роля на „любителски вестници“. Авторът им споделя мнение във връзка със събития, които са свързани с основната тема на блога (като НЛО или войната в Ирак). Публикува се информация от други сайтове, като се посочва от къде идва тя (най-вече чрез връзки).

Коментарният блог е блог, който предимно анализира и коментира актуални, най-често политически събития. В България коментарният блог започна по-широко да се разпространява през 2006 година. На основата на коментарните блогове няколко интернет издания формират свои отделни страници.

С масовото разпространение на блоговете естествено нараства и тяхното разнообразие. Блогът няма стриктно предписана структура, но един типичен блог би могъл да съдържа:

Заглавие

Главна част

Връзка с цялата статия

Дата на публикуване

Незадължителните части са:

Коментари

Блогрол (връзки към други блогове, които авторът на блога следи или препоръчва)

Категории или тагове (теми, които засяга попълнението)

Връзки с други сайтове, които споменават това попълнение

Съвременните блогове са обогатени с графично съдържание, аудио и видео, а подобренията в помощните средства за уебдизайн спомагат за лесното ползване от всеки желаещ да състави собствено място в интернет и да го актуализира лесно.

Предимството на блоговете пред останалите типове сайтове са главно в динамичността, както и продължителното съхраняване на коментарите (за разлика от форумите). Някои считат поддържането на блог за по-удобно, отколкото създаването на личен сайт. Други комбинират личната си страница с блог.

Блоговете са по-лични от традиционната журналистика и същевременно са по-публични от обикновените дневници. Има и такива, в които авторите събират информация от източници и не рядко попадат на истински новини.

Източник: Укипедия