2500 лева глоба за дете, спряно от предучилищна
2500 лева глоба за дете, спряно от предучилищна / снимка: Sofia Photo Agency, Надя Коцева
2500 лева глоба за дете, спряно от предучилищна
31257
2500 лева глоба за дете, спряно от предучилищна
  • 2500 лева глоба за дете, спряно от предучилищна

Родителите на 5-годишните деца няма да плащат такса за предучилищната им подготовка, а ще дават само по 1,50 на ден за храната им. Държавата ще доплаща 50 стотинки. Това предвиждат промени в закона за народната просвета. Пак според тях от тази есен предучилищната подготовка ще стане задължителна за всички деца, навършили 5 години, припомни образователният министър Сергей Игнатов на кръгла маса по темата. От една страна готвените промени облекчават родителите, защото няма да плащат такса за предучилищна, но от друга пък са застрашени от солени глоби, ако не пратят децата си на такава.

Държавата ще поеме повече от 1600 лева за стандартната издръжка на всяко дете, ако промените в закона бъдат приети. Родителите ще бъдат задължени да плащат само до 1,50 лева на ден за храна на детето, без никаква друга такса. По думите на образователния министър в момента около 80 на сто от децата ходят на детска градина. Въпросът е системата да обхване и останалите деца. Игнатов отхвърли твърдението, че промените се правят с цел социализирането на децата от ромското малцинство.

„Ние се борим за всичките български граждани, част от тях са ромски деца, но много от тях са български деца", категоричен бе образователният министър.

Промените предвиждат драстично да скочат санкциите за родители, които не водят децата си на предучилищна подготовка. Вместо сегашните 200 лева, ако идеите бъдат приети, глобата ще бъде 2500 лева. Ако родителите не могат да ги платят, ще им се налага общественополезен труд. Сред проблемите пред образователната реформа е готовността на общините да изпълнят новите изисквания. В проекта се предвиждаше една година гратисен период, в който да се преодолее проблемът с липсата на места в София и големите градове. Според министъра обаче реформата ще се отложи с две години.

„Между първо и второ четене депутатите ще се опитат да внесат поправка да се удължи на две години, за да може след две години да кажем - наистина в големите градове се стараят да ги запълнят. Никога няма да са 100 процента, но поне ще бъдат 92-93 процента", добави Игнатов.

От образователното министерство започват преговори, като целта е пари от еврофондовете да бъдат заделени за заплати на учителите, които ще бъдат ангажирани в предучилищната подготовка на 5-годишните. Игнатов отхвърли появилата се информация, че правителството обмисля въвеждането на нов данък „училище" в размер на 2% от доходите на родителя.

„Обсъждат се различни варианти. Ако сега се събера с моите колеги заместници, ще обсъдим хиляди варианти на тема 5-годишни, но се провежда това, което е политика", уточни министърът.

По думите на Игнатов финансовият министър Симеон Дянков е уверил, че нови данъци няма да се въвеждат.