„Зелена вълна” на световните борси
„Зелена вълна” на световните борси / netinfo
ФОНДОВИ ПАЗАРИ

След като в края на миналата седмица в Европа и САЩ фондовите индекси затвориха с чувствително повишение, първият работен ден от седмицата също започна с инвеститорски оптимизъм.

В петък на Уолстрийт водещите индекси се повишиха с над три четвърти от процента, след информациите, че Microsoft желае да закупи Yahoo Inc за $ 44.6 млрд. Така най-много в края на седмицата се повиши широкообхватният S&P 500, като добави 1.22% до ниво 1 359 пункта, следван от NASDAQ COMPOSITE с повишение от 0.98% до 2 413 пункта, а индустриалният индекс DOW JONES INDUS затвори със скок от 0.73% до 12 743 пункта.

Положителният тренд от Америка се пренесе и на борсите днес в Азия. Книжата по време на сесията се повишиха до триседмичен връх, заради новините от Япония и най-вече от Китай. Там Aluminum Corp. of China Ltd. придоби дял от Rio Tinto Group, което засили допълнително спекулациите за още възможни вливания в отрасъла.

Финално в Япония голяма част от основните индекси се повишиха с над 2%, като водещият NIKKEI 225 затвори с повишение от 2.69% до 13 859 пункта. В Хонг Конг ръстът на почти всички индекси е над 3%, като основният HANG SENG INDEX добавя 3.18% до 24 891 пункта. Най-големите повишения обаче са в Китай където 6 от 12 индекса вече натрупаха ръст от над 8%.

В Европа индексите също отварят подвласни на оптимизма. Водещият индекс на Франкфуртската фондова борса DAX се повишава с 1.12% до 7 046 пункта. Френският CAC 40 добавя 0.58% до 5 006 пункта, в Лондон FTSE 100 стартира с ръст от 0.51% до 6 060 пункта.

ВАЛУТНИ ПАЗАРИ

На световните валутни пазари еврото е стабилно по време на първия работен ден от седмицата, като се котира за $ 1.4846.

За днес Европейската централна банка определи референтен курс от $ 1.4889 за 1?

Българската народна банка фиксира долара за BGN 1. 31361

*Информацията е актуална към 10.30 ч. българско време

DarikFinance.bg