Защо доларът е в криза и какво е бъдещето на US валутата?
Защо доларът е в криза и какво е бъдещето на US валутата? / netinfo

През последните дни курсът на долара върви все надолу. Дали това е временно явление или ще се превърне в тенденция? Струва ли си да държите още пачките зелени банкноти или е по-добре да ги обмените, докато доларът съвсем не се е сринал? Защо американската валута е в криза?

„Левовете в марки сменям аз” – така преди време известна родна изпълнителка възпя сложните взаимоотношения между валутите, като мелодично обменяше наличните си пари. „Доларите стават, левовете - не”, продължаваше в кръшен ритъм одата за банкнотите. Днес обаче това музикално творение няма да е така актуално, защото валутните курсове разиграха нова люта борба и надмощието на зелените пари взе да позалязва. И ако пак запеем старата песен, то новият глас ще е „Доларите в евро сменям аз”.

В чейндж бюра хората влизат все по-рядко, за да обменят американската валута. Засилва се обаче интересът към европейската. Ето какво обясниха сарафи пред Дарик: „Почти никой не продава долари, нито пък има интерес към покупки.”; „Хората вече явно отдавна не се влияят от курса на долара”; „Въпреки че е много паднал, няма никакво търсене, има само предлагане”; „Намален е много интересът към покупката на долари. Повечето пазаруват евро, главно евро, това е”; „Просто търговията е замряла в момента по отношение на долара”.

Българите вече са свикнали със ситуацията на спад в нивата на долара, твърди Георги Ганев, програмен директор по икономическите въпрос в Центъра за либерални стратегии.

Българските граждани би трябвало отдавна да са запознати със ситуацията какво става, като поевтинява доларът, защото той поевтинява от пет години насам. Според Георги Ганев спадът на долара е благоприятен за онези потребители, които купуват стоки, внесени в България в долари. „Разбира се, че когато курсът на долара спрямо лева е по-нисък, тези стоки стават по-евтини за българския потребител, с един и същи доход той може да купи повече от тях. В България основно това са потребителите на горива”, обясни Ганев.

Според данни на Националния статистически институт около 30-40 процента от вноса в България е предимно в долари. За първата половина на 2007 година са внесени стоки за 19 млрд. лв. 11 млрд. лв. от тях са от продукти от Европейския съюз. А на стойност почти 8 млрд. лв. са стоките от третия свят. Все пак спадът на долара няма да се отрази толкова добре на потребителите, имайки предвид какви стоки се внасят в долари, уточни Георги Ганев. Виждаме какво става с цената на петрола, макар и в долари, така че предполагам няма много-много да ни зарадва този паднал долар, защото основното нещо, което купуваме с него, пък поскъпва”, допълни анализаторът.

Поевтиняването на долара е глобална тенденция обясни икономистът от центъра за либерални стратегии. Причините за това са няколко. Първата е, че в момента САЩ от едно 7-8 години насам имат доста сериозен проблем с двоен дефицит и дефицит по текущата сметка голям и дефицит бюджетен, което води до очакване, че в средносрочен план инфлацията в Щатите ще е по-висока от специално еврозоната, което автоматично означава, че се залага дългосрочен тренд доларът да поевтинява спрямо еврото. Към това се насложи в момента съобщението на Федералния резерв, че ще намалява лихвите по федералните фондове с половин пункт, което автоматично означава, че доходностите в други места по света, особено еврозоната стават по-привлекателни, отколкото са били до миналата седмица.

Това то своя страна довежда до прехвърляне на средства от САЩ към Европа, тоест тенденцията в момента е да се разпродава доларът и да нараства търсенето на друга валута – еврото, обясни Георги Ганев. Той начерта и евентуалния обратен сценарий: доларът може леко да се повиши, ако лихвени равнища в Европа паднат или пък лихвите в Щатите се повишат. Подобен сюжет обаче засега остава само възможност, защото тенденцията е доларът да спада.

В същото време върху нивата на валутните курсове влияе още един съществен фактор, който може да съдейства за бъдещо повишаване на долара. Това е производителността на труда. В САЩ тя нараства по-бързо отколкото в Европа и ако това продължи, то пък ще окаже подкрепа на долара в дългосрочен план, обясни икономистът.

Бъдещето на долара все пак не може да бъде предсказано напълно. „Прогнозирането на валутни курсове е така една шаманска работа, която е изключително несигурна, така че не бих могъл да се ангажирам с някакви точни прогнози”, каза Ганев.