Цената на водата трябва да се повишава постепенно и с поносими за населението стойности, а не шоково. ВиК-дружествата имат нужда от повече средства, за да гарантират качеството на водоснабдителната услуга, което неминуемо води до поскъпване на водата. Това каза в предаването „Портфейл” на Дарик Пламен Никифоров, директор на Дирекция „Водоснабдяване и канализация” в Министерството на регионалното развитие и благоустройство.
От 1 януари 2005 година не е имало промяна на цените на водата в страната, докато някои строителни материали са поскъпнали с 30-40%. Поскъпнаха и горивата и електроенергията, които са съществено перо в разходите на водните компании, каза още Пламен Никифоров. Той допълни, че финансовото състояние на ВиК-дружествата е тежко и те се нуждаят от около 6 милиарда евро инвестиции, за да покрият европейските изисквания за качество на водоснабдителните и канализационните услуги. Голямата част от тях почти не реализират печалби и приключват полугодието с печалби от около 1000-2000 лева, имам предвид Кърджали, Шумен, Хасково с 4000 лева, а това на фона на милионите приходи и разходи, които минават през тези дружества, разбирате, че е почти загуба.
Пламен Никифоров каза за Дарик, че се очакват значителни инвестиции от фондовете на Европейския съюз и в момента се разработват такива оперативни програми: „разработват се проекти и се подготвят за финансиране чрез международните финансови институции, Европейската банка за възстановяване и развитие, има определено ниво договори с ВиК-Бургас и ВиК-Русе с Европейската инвестиционна банка, която финансира пречиствателни станции в басейна на Марица”.
„В момента се подготвя един проект със Световната банка за 109 млн. евро, който ще обхване 6 търговски дружества ВиК, плюс още няколко по-големи инфраструктурни проекта в отделни региони на страната, язовири и пречиствателни станции за питейна вода. Всичко това са инвестиции, които ще влязат в сектора, но по някакъв начин те ще отразят на цените на услугите”, заяви Никифоров.