Прехвърлянето на пари от професионалните пенсионни фондове в НОИ противоречи на Конституцията
Прехвърлянето на пари от професионалните пенсионни фондове в НОИ противоречи на Конституцията / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Прехвърлянето на пари от професионалните пенсионни фондове в НОИ противоречи на Конституцията
42239
Прехвърлянето на пари от професионалните пенсионни фондове в НОИ противоречи на Конституцията
  • Прехвърлянето на пари от професионалните пенсионни фондове в НОИ противоречи на Конституцията

Конституционният съд отмени като противоконституционно прехвърлянето на вноските от частните пенсионни фондове към НОИ на родените преди 1960 г. работници първа и втора категория труд. Конституционните съдии заявяват, че парламентът е нарушил принципа на правовата държава и свободната стопанска инициатива.

Задължението за прехвърляне влезе в сила на 1 януари 2011 г. и стана факт на 31 март със специална преходна разпоредба в Кодекса за социално осигуряване. Става дума за 108 млн. лв. от вноските в професионални фондове на близо 45 000 души, които ще получат право да се пенсионират до 31 декември 2014 г. Тези пари за така наречената ранна пенсия за работещите при тежки условия бяха преместени от частните фондове в НОИ след дълги преговори между правителството, синдикатите, работодателите и дружествата. Мотив за прехвърлянето на парите от индивидуалните им сметки в частните фондове в НОИ беше, че по партидите в дружествата няма достатъчно средства, за да започнат да изплащат ранните пенсии от началото на 2011 г., както беше по закон.

В решението си съдът казва, че държавата е излязла извън допустимите граници на регламентация на осигурителните правоотношения и определя прехвърлянето на вноските като антипазарна мярка. "Създаването и утвърждаването на правовата държава може да се постигне чрез стабилност на икономическите субекти, гарантиране и запазване на условията за стопанска, в т.ч. и инвестиционна дейност", се казва в решението, а след това се допълва, че този прецедент "създава несигурност за пенсионноосигурителните дружества и очаквания за възможни други промени в тази насока", което ще е нарушение на принципа в конституцията за закрила на инвестициите и стопанската дейност.

Решението на КС идва 2 месеца след фактическото прехвърляне на парите, има сила само занапред и няма как да бъде отменено. Това означава, че всеки следващ опит за преместване на средства от индивидуалните партиди на граждани в частен пенсионен фонд към общите фондове на НОИ ще е в нарушение на Конституцията. Юристи коментират, че на мястото на отменената разпоредба, държавата трябва да приеме друга, с която да даде възможност и срок на засегнатите 45 000 души да възразят срещу направеното прехвърляне на партидите им, за да се оправи проблемът с неправомерното разпореждане на държавата със средства на гражданите.