Когато чуем за ново строителство правим директен аналог с монолитното строителство, но днес темата е свързана със
Сглобяемите къщи бавно набират популярност основно сред по-младите българи. От край време в страната ни битува категоричното мнение, че или къщата трябва да е от тухли или това не е никаква къща.
Това мнение е доста погрешно.
Напротив, стените на сглобяемите къщи притежават с пъти по-добра термоизолация от тухлените стени, когато са направени с нужните за това специални материали.
Сглобяеми къщи се делят на няколко вида според тяхната конструкция и материали, от които са направени. Най-популярни в България са къщите със стени тип „сандвич”, които са изработени от няколко слоя различни енергоспестяващи материала. Има и къщи, които се строят изцяло от дървени трупи. Те са много разпространени в Русия и имат много дълъг живот.
Енергоспестяващи или пасивни къщи са този тип сглобяеми къщи, чийто разходи за отопление са сведени до минимум с помощта на изключително добра изолация и дървен материал. Строителството специално на този вид сглобяеми къщи е по-скъпо от монолитното с около 20-30%, но то е за сметка на бъдещото спестяване на разходи по отопление на къщата. Материалите, които се влагат в енергоспестяващите къщи са изключително качествени и дълготрайни и въпреки, че за много хора това няма значение, те са и природосъобразни. До този момент към пасивните къщи няма сериозен интерес, но този факт със сигурност ще бъде променен в следващите години.
Предимствата на сглобяемите къщи са няколко – първото и най-важно от тях е добрата топлопроводимост. През зимата в тези къщи е много топло, а през лятото е прохладно. Друго важно предимство е, че ако на площ от 100кв.м си построите сглобяема къща тя ще бъде с около 15кв.м по-голяма от къща, която е построена на същата площ, но с тухли. Или ако къщата с тухли има на тази площ 4 стаи, то сглобяемата къща ще има на същата площ 5 стаи. Преимущество е и устойчивостта на земетресения на този вид строителство поради леката му конструкция, което ви дава възможност да построите вашия нов дом върху парцел с подпочвени води или дори в район с опасност от свалчища.
Има едно важно условия преди да помислите за строеж на подобна къща. Трябва да знаете, че в цената на къщата не влиза плочата, която се прави за ваша сметка. Но най-големият ви проблем остава избора и инвестицията в парцел, освен ако не разполагате вече с такъв.
Цените на сглобяемите къщи варират, защото вие сами можете да изберете материалите, които да бъдат вложени във вашия дом. Ако искате да имате просто лятна вила, то няма нищо по-лесно от това и срещу около 160-180Е на кв.м може за по-малко от 45 дни да имате дом за отдих. Ако обаче искате да имате жилище за целогодишно живеене, е добре да не пестите средствата с цел да ви излезе по-евтино, защото това ще бъде за сметка на качеството. Къща построена буквално за дни с качествени материали трудно може да струва по-малко от 280Е за кв.м, като цената може да достигне до над 500Е. Но срещу сума от порядъка на 380Е на кв.м една сглобяема къща с РЗП 120кв.м и парцел около един декар, ще ви струва около 60 000Е, като в тази цена е включена и цената на парцела, ако той е на около 20 -25км от София.
Сглобяема къща в рамките на град София ще ви струва много по-евтино от самия парцел, защото парцелите в столицата са много скъпи.
Близо до големия град обаче може да имате къща за която всички ще ви завиждат на цената на панелен апартамент в краен квартал на София или Варна.