Финансовите министри на страните от еврозоната постигнаха договореност за създаването на банков съюз, съобщава АП. Решението бе взето след преговори в Брюксел, продължили почти 12 часа. Ключовият пункт по съглашението за създаване на банков съюз бе механизмът за ликвидиране на проблемни банки - втория стълб от бъдещия банков съюз, съобщиха световните агенции.
Сложният проект трябва да позволи да се решава съдбата на изпаднали в затруднение банки от еврозоната, избягвайки доколкото е възможно да се прибягва до парите на данъкоплатците.
"Говорим за революционна промяна в европейската банкова система. Данъкоплатците ще бъдат избавени от необходимостта да плащат, за да спасяват затънали банки", заяви ресорният еврокомисар Мишел Барние.
Това е "паметен ден", написа той в Туитър.
Новият режим ще влезе в сила от началото на 2016 г. и ще се прилага директно към над 300 банки, най-важните от еврозоната, както и трансграничните банки. Предвижда се създаване на "ликвидационен съвет", съставен от представители на страните членки, който ще решава дали дадена банка да бъде рекапитализирана или ликвидирана.
Подготовката за създаване на банков съюз започна след избухването на световната финансова криза през 2008 г. Тогава спасяването на редица крупни банки бе осъществено за сметка на данъкоплатците. Очаква се съглашението за създаване на банков съюз да бъде подписано от лидерите на страните членки на ЕС на започващата им двудневна среща.
Правилата на банковия съюз ще бъдат задължителни както за 17-те страни от еврозоната. Останалите 11 държави от ЕС, използващи собствена валута, при желание също ще могат да се присъединят към банковия съюз.
Ден по-рано на срещата на Еврогрупата бе договорено, че банковите депозити до 100 000 евро вече ще се покриват със средства, заделени от самите банки, като по този начин се елиминира рискът за вложителите. Системата за гарантиране на влоговете е един от трите стълба на вече договорения банков съюз. Постигнатото споразумение изисква от всяка държава членка на еврозоната в рамките на 10 години да създаде гаранционен фонд на стойност 0,8% от всички гарантирани депозити. Вложителите ще могат да получават парите си в срок от 7 работни дни, като предишното предложение бе това да става за 20 дни.