/ БГНЕС
Председателят на ПГ ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова заяви, че са проведени много интензивни разговори, в които участва финансовият министър Асен Василев. "От своя страна ние и колегите от ДПС поставихме няколко условия - в сряда двете парламентарни групи ще участват в кворума на НС и ще покажем, че евроатлантическото мнозинство го има", обяви Атанасова пред журналисти.

Тя посочи и условията. Първата тема - дерогация на "Лукойл", втора тема Закон за държавния бюджет и трета тема - Демонстрация на евроатлантическото мнозинство. "Получихме гаранции от колегите, от ПП-ДБ, в лицето на г-н Василев, че занапред няма да има случаи, в които тяхната парламентарна група ще гласува заедно в различно мнозинство с "Възраждане", БСП и ИТН", заяви Атанасова.

Атанасова: Ако ПП-ДБ не се съобразяват с приоритетите на ГЕРБ, ще предложа „разглобка“

По темата с дерогацията, Атанасова каза, че тя ще бъде отменена в две стъпки - първата стъпка от 1 януари спиране на квотите за износ, а втората от 2 март окончателна отмяна на дерогацията. За този преходен период са се съгласили единствено и само за да няма финансови сътресения на пазара, а именно тези щети от повишение на цената на дизела и бензина. "Намерихме възможности всички искания на парламентарните групи да бъдат удовлетворени", допълни тя.

От своя страна Йордан Цонев от ДПС определи като интензивни разговорите по отношение на Закона за държавния бюджет. „ПГ на ГЕРБ постави условие приходите да бъдат направени по-реалистично и в тази връзка те ще бъда намалени с 2,4 млрд. лв. Точно толкова, колкото е предполагаемата планирана вноска по таксата за газа“, добави Цонев.

„Второто условие на ПГ на ГЕРБ беше да има списък с национални приоритетни инвестиционни обекти и в този списък ще бъдат включени и АМ „Струма“, и пътят Плевен-Русе, и АМ „Хемус“, каза още Йордан Цонев.

Той посочи и условията, които са поставили ПГ на ДПС: „Да има приоритетен списък с инвестиции за общините. Тези два приоритетни списъка ще бъдат уточнени между първо и второ четене и ще бъдат неразделна част от бюджета, подсигурени със съответния ресурс. Като капиталовата програма става от 12 на 10 млрд. - достатъчна да покрие всички тези изисквания и да помогне икономиката на страната да не влезе в рецесия. Прецизирахме тавана на поемането на дълг с почти 1,2 млрд. лв. Постигнахме съгласие за рамката и за съдържанието на капиталовите разходи на държавния бюджет и той ще бъде внесен от министър Василев следващата седмица“.

Бившият енергиен министърТеменужка Петкова заяви, че от ГЕРБ са имали множество бележки, по отношение на представения проект за бюджет 2024 г. "След проведена среща в НС с министър Василев, в рамките на един експертен диалог, ние представихме своите притеснения и своите претенции към предложената бюджетна рамка", допълни тя. По думите й са провели много конструктивни разговори с министър Василев и са успели да постигнат споразумение по отношение параметрите на бюджета. "Към днешна дата мога да кажа, че по темата бюджет ние сме постигнали съгласие", категорична бе Петкова.

Министър Асен Василев благодари на Цонев и Петкова за разговорите. "Има една основна промяна в бюджета, която е свързана с това, че отпада вноската от Газпром, като не е 100% сигурно, че ще бъде реализирана от приходната част, а в същото време със същата сума се намалява и разходната част в частта капиталови разходи", заяви финансовият министър. Той обясни, че капиталовите разлики падат от малко над 12 милиарда до малко под 10 милиарда лева. Останалата част на бюджетната рамка остава непроменена. "Ще преработим бюджета в този му вид, за да може той да мине през малката и голямата тристранка, съответно да бъде прието от МС", допълни Василев.

Асен Василев
БГНЕС

Според него решението за дерогацията е изключително полезно за българските граждани, защото от една страна, по негови думи, се спира износа и съответно парите, които отиват към Русия - тоест намаляват се квотите за износ, а от друга страна с 1 март като крайна дата се гарантира, че няма да има сътресение на вътрешния пазар на горивата и съответно има достатъчно време за плавен преход без да се вдигнат цените за българските граждани.

"Имахме доста откровен разговор с ГЕРБ, за това, че нито те, нито ние е добре да формират мнозинство с парламента - ИТН, Възраждане и БСП, тъй като това води до нездравословни процеси - загуба на доверие", допълни Василев.