След като за пореден път се разгоря скандалът около видните български колекционери, и той достигна чак до Брюксел, се запитахме: всъщност колко колекционери има в България, какво колекционират, колко предмета държат, най-вече археологически и нумизматични, и колко от тях са регистрирали официално колекциите си, така, както законът позволява вече от 2 години.
Колекционерите в България се оказаха доста – над 30 000 души, с колекции от няколко предмета до няколко хиляди. От тях обаче за цели 2 години, откакто Законът за паметниците на културата позволява да има частни колекции и частни музеи, официално са легализирали колекциите си само 6 колекционери в цялата страна. Още петима са подали молби за регистрация. И само двама са поискали да направят частни музеи.
Макар че по Закона за паметниците на културата възможността в България да съществуват частни колекции и частни музеи съществува от януари 2005 г., но на практика това е било разрешено още от – забележете – 1969 г., когато всъщност е написан законът. Основният подзаконов нормативен акт в областта на музеите и галериите в това отношение - Наредбата за отчитане и опазване на движимите паметници на културата, е от 1974 г. В нея е записано, че притежателите на колекции, обществени организации и граждани, са длъжни да регистрират движимите паметници, които притежават. Там не се говори за собственост, а за притежание на колекциите, защото в епохата на социализма не се допускаше частна собственост.
Така на практика излиза, че още от 1974 г. частните колекции са били разрешени. А от 1981 г. е формулировката, че държавата насърчава частното колекционерство. Колекционери в България винаги е имало, особено много са нумизматите – още от 60-те – 70-те години. Държавата дори ги е поощрявала във връзка с издаването на юбилейните монети, които се пускат в ограничени серии. Нумизматични дружества има във всеки по-голям град и във всяко от тях членуват не по-малко от 20-30 колекционери. Подобно е било положението и с филателистите – колекционери на пощенски марки, също организирани в дружества.
Пак нумизмати, започнали с юбилейни монети, преминавайки през антични и средновековни монети, по-късно стават и колекционери на археологически паметници. Всички те от януари 2005 г. могат да официализират колекциите си. Редът е определен в Наредба № 1 за реда за оценка на движимите паметници на културата, собственост на юридически и физически лица – в сила от 28 януари 2005 г. Собственикът на колекцията подава молба в най-близкия регионален или специализиран музей, че иска тя да бъде регистрирана в този музей. В тази декларация той трябва да опише паметника, да даде личните си данни, ако е физическо лице, а ако е фирма или неправителствена организация – булстата си, съдебната и данъчна регистрация. Задължително декларира начина на придобиване на предметите и се подписва.
Директорът на съответния музей от списъка на експерти в тази област, които имат минимум 5 г. стаж и титла магистър, съставя тричленна комисия. Експертите подписват декларация, че нямат конфликт на интереси и не са заинтересувани от тези паметници на културата. Те дават експертна оценка за стойността на всеки отделен предмет от колекцията, дали предметът е движим паметник на културата и от какъв ранг, и дали е от национално значение. Ако колекционерът не е доволен от оценката, може да я оспори пред нова комисия. Музеят дава регистрационен номер на всеки предмет от колекцията. Това е шифров код от 18 цифри, който съдържа много информация. Експертните оценки се правят в 3 екземпляра: единият се изпраща в Дирекция “Музеи, галерии и изобразителни изкуства” в Министерството на културата.
Вторият екземпляр се предава на собственика на колекцията, а третият остава в досието на движимия паметник на културата, което се съхранява в конкретния музей, където колекцията е регистрирана. Експерти обаче коментират, че е грешка разбиването на ведомствената подчиненост на музеите – сега от 236 музея в България, 200 са подчинени на общините, 8 са под шапката на Министерството на културата, 3 са към Българската академия на науките, други са към различни ведомства – към военното министерство, дори енергетиката има музей. Трудно се обобщава информацията и трудно министерството може да разпореди на музеи, които не са му подчинени.
Така от 236 музея, според наредбата колекции могат да се регистрират само в 21, това са: Националният исторически музей, националните музеи на българското изобразително изкуство, “Земята и хората” за минерали и кристали, литературния, политехническия, Националната галерия за чуждестранно изкуство, къща-музей “Панчо Владигеров” за всички видове музикални инструменти, етнографския, природонаучния и военноисторическия музей, както и 11 регионални исторически музеи в страната. След като в тях се подаде молбата на колекционера, музеят не може да откаже регистрация, но собственикът си плаща за регистрацията и експертната оценка. Таксата не е голяма, но част от колекционерите се оплакват, че са безработни, не могат да я платят и затова не легализират колекциите си.
Директорът на Дирекция “Музеи, галерии и изобразителни изкуства” в Министерството на културата Румен Ганчев се затруднява да каже колко от десетките хиляди колекционери на монети, марки, археологически и етнографски предмети, музикални инструменти, картини и какво ли още не, са регистрирали официално колекциите си в страната – такава информация просто не се събира, едва сега е започнало обобщаването й.
В звуковия файл чуйте какво още каза Румен Ганчев.
Всъщност картинката е следната. В Националния исторически музей са регистрирани 4 колекции: на Васил Божков, който е поискал да направи и частен музей, на Димитър Иванов, сбирката монети на главния прокурор Борис Велчев и в процес на регистрация е колекцията от 448 старинни медицински инструменти на началника на Военномедицинска академия ген. Стоян Тонев. Главният прокурор Борис Велчев дори е подарил колекцията си от 63 монети на музея, но те засега няма да намерят място сред витрините на експозицията, защото нямат голяма историческа стойност, а и като парична стойност се оценяват на около 300 лв. по думите на самия главен прокурор. Той отбелязва, че от години вече е спрял да събира монети.
Във всички регионални музеи в страната са регистрирани само още 2 колекции, 5 колекции са в процес на регистрация, и още 15 колекционери са подали запитвания до музеите, но не са подали молби за регистрация на сбирките си. В музея във Велико Търново е направена една регистрация, единствена от 2 години насам. Малко по-интересно е положението в Бургас. Там също има една регистрация, но тя е от 2003 г. и предхожда последните изменения на закона. Тя е нумизматична колекция от елинистични монети. Още двама бургаски нумизмати са подали молби за регистриране на колекциите им, като в едната освен монети има и пластики. Един колекционер от Созопол е подал молба и за създаване на частен музей в курортния град. Колекцията му е от смесен характер, но интересното е, че в музея му ще има и сбирка от морски възли.
В историческия музей в Шумен е подадена една молба за регистрация и то от 2005 г, за 2006 г. няма нито една. В Плевен има една молба за колекция от керамика и регистрацията й приключва. В ярко изразени иманярски райони като Пловдив и Хасково например няма нито една подадена молба за официализиране на колекции. Няма такива и Варна, Габрово, Благоевград, Стара Загора. В Русе трима са проявили интерес, но засега неофициално, две запитвания от нумизмати има и в Кюстендил. Малко повече – 10 запитвания за археологически и етнографски сбирки има в музея в Добрич, но там пък още няма сформирана комисия за регистрацията.
Така излиза, че например в Пловдив, където е добре известно името на колекционера Димитър Костов, който притежава ризница, сбирка римски монети, дори наскоро показа пред медиите уникална монета на стойност 5000 лв., притежава и ред други археологически предмети, той не е легализирал сбирката си. Другият виден пловдивски колекционер Стефчо Диригента, също не е официализирал притежанието си. Няма го и името на Марин Велков, прочул се покрай изкупуването на сребърната чиния, появила се после на търга в Лондон. Това обаче означава, че сбирките им са незаконни и във всеки един момент полицията може да им ги конфискува, а те да бъдат съдени за вещно укривателство.
Друг е въпросът, че и в Закона за паметниците на културата, и в наредбата, не е определен срок, докогато колекционерите могат да регистрират сбирките си. А и вещното укривателство има давност за наказателно преследване 10 години. Така всеки тарикат може да каже, че предметите са придобити преди повече от 10 години, и дори и произходът им и начинът на придобиване да не е съвсем легален, прокуратурата няма да е в състояние да им образува никакво дело. А ако под обществения натиск все пак го направи – ще излезе, че измива очите на колекционерите и им дава индулгенция за колекциите.
От друга страна експертите, които са в състояние да направят качествена оценка на археологическите предмети, са не повече от 200 в цялата страна.
Ако те трябва да оценят всеки предмет от колекциите на тези над 30 000 български колекционери, затова ще им бъдат необходими по техни изчисления не по-малко от 50 години.
Така излиза, че законът е недомислен и на практика връзва ръцете на колекционерите. Самите те се страхуват да извадят на бял свят колекциите си, не само заради неясния произход на част от предметите, а и защото всеки, дръзнал се да ги регистрира официално, вместо да бъде похвален за това, че притежаваните от него паметници на културата стават известни на науката и ще могат да се видят от хората, става обект на невероятен обществен натиск.
По смисъла на закона излиза, че не само десетките хиляди нумизмати и филателисти, но и частните галерии с постоянни картинни или скулптурни сбирки, както и редица банки, които колекционират картини, както и най-големият колекционер сред тях - СиБанк, трябва да ги регистрират в най-близкия музей. В същото време обаче никой не знае колко са частните галерии в страната и колко от тях имат постоянни сбирки, защото те се регистрират по търговския закон и дори не контактуват с Министерството на културата и неговата Дирекция за музеи, галерии и изобразителни изкуства. Ако законовият текст не се прецизира, излиза че всички те, заедно с нумизмати, филателисти и ред още колекционери, са изложени от българския законодател на постоянната опасност да бъдат арестувани от полицията като нарушители на закона.

6 часа
ООН съкращава с 20% персонала на бюрото за хуманитарни операции
Органът на ООН за хуманитарни операции обяви плановете си за намаляване на персонала ...
8 часа
Медал за България: Биляна Дудова е трета на Европейското по борба
Биляна Дудова спечели бронзов медал в категория до 61 кг на Европейското първенство ...
9 часа
България и САЩ обсъдиха сътрудничеството в НАТО и европейската отбрана
Висока оценка на двустранното военно и стратегическо сътрудничество между България ...
9 часа
Трима души загинаха при катастрофа на малък самолет във Флорида (ВИДЕО)
Трима души са загинали, а един е бил ранен, след като малък самолет се е разби днес ...
10 часа
Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта по бул. „Цар Борис III“
Жители на столичния квартал "Княжево" протестират с искане да се спазва ограничението ...
11 часа
След експедицията до Антарктида: Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ акостира във Варна
Военният научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" се прибра у дома след ...
11 часа
Тръмп: Русия трябва да се размърда
Русия трябва да се размърда, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп в социалната си ...
11 часа
Григор Димитров отпадна на четвъртфиналите в Монте Карло
Григор Димитров отпадна на четвъртфиналите на турнира по тенис на клей от сериите ...
12 часа
Обвиниха полицай за блудство с малолетна с цел създаване на порнографски материали
Районна прокуратура - Пазарджик внесе обвинителен акт спрямо 32 - годишен полицейски ...
12 часа
Германия се бори с нашествие на мравки
Инвазивен вид мравки се разпространява все по на север в Германия и заплашва да прекъсне ...
12 часа
Осъдиха на шест месеца затвор 39-годишен мъж, заплашил майка си с убийство
Наказание от шест месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим одобри Районният ...
12 часа
Газова бутилка е гръмнала в апартамент в Бургас
Газова бутилка е гръмнала в апартамент в бургаския комплекс "Славейков", съобщиха от ...
12 часа
Мъж загина при пожар в Батановци
74-годишен мъж загина при пожар в Батановци.
Това съобщи регионалният говорител на ...
13 часа
ЕК обмисля налози за американски технологични гиганти, ако преговорите между ЕС и САЩ не доведат до резултат
Европейската комисия обмисля налагането на тарифи на американски технологични гиганти ...
13 часа
Митов: Изкуствен интелект може да обработва данните от общинските камери, ако се свържат с МВР
Технически е възможно общинското наблюдение да бъде включено в системата на МВР. Това ...
13 часа
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер отново поиска от съда по-лека мярка
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер отново поиска от съда по-лека мярка за неотклонение ...
13 часа
БДЖ ще компенсира правостоящи във влака София-Варна пътници
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов разпореди на ...
13 часа
Очаква се област Кюстендил да обяви частично бедствено положение
До часове се очаква област Кюстендил официално да обяви частично бедствено положение. ...
13 часа
Европейският комисар по търговията ще пътува до Вашингтон, за да преговаря за митата
На 13 април (неделя) европейският комисар по търговията Марош Шефчович ще пътува до ...
13 часа
Срещата на руския президент Путин със специалния американски пратеник Уиткоф приключи
Срещата между руския президент Владимир Путин и специалния пратеник на президента ...
14 часа
По заповед на премиера: Четири институции започват проверки на акцизни складове и магазини
Контролни действия в данъчни складове и обекти за търговия на едно с акцизни стоки ...
14 часа
Липса на кворум провали извънредното заседание на СОС за кризата с боклука на София
Заради липса на кворум преждевременно приключи извънредното заседание на Столичния ...
14 часа
Прокуратурата внесе обвинителен акт срещу двама мъже за отвличане и убийство
Софийската градска прокуратура внесе в съда обвинителен акт срещу двама за отвличане ...
14 часа
Първото заседание по едно от делата срещу Екрем Имамоглу се проведе в затвора „Силиври“
Арестуваният опозиционен кмет на Истанбул Екрем Имамоглу се яви днес в съда по едно ...
14 часа
Жители на Български извор не искат новите обезопасителни колчета, министърът отказа да се махнат
Част от жителите на с. Български извор настоват да се премахнат новопоставените ограничителни ...
14 часа
ЕК осъжда подвеждащите твърдения за спестяванията на европейците
Осъждаме възможно най-решително всякакви подвеждащи твърдения, които целят умишлено ...
14 часа
Феерия от цветове и фигури преди Великден: Враца се превърна в красива пролетна приказка (СНИМКИ)
💐Враца се подготвя за фестивал “Цветна пролет”. Градът вече е украсен в пъстри цветове ...
14 часа
Срути се тунел на строяща се метролиния в Южна Корея, вероятно има затрупани работници (ВИДЕО)
Тунел на строяща се метролиния край Сеул се е срутил днес, при което вероятно са били ...
14 часа
Традията в Кочани: Трима от настанените пострадали у нас са изписани от болници в Пловдив и Варна
Трима от пострадалите при пожар в Кочани, Република Северна Македония и хоспитализирани ...
15 часа
Нетаняху обеща да върне заложниците в послание по случай еврейската Пасха
Във видеообръщение по случай еврейската Пасха Нетаняху отбеляза, че „в много семейства ...
15 часа
Възрастен мъж почина при пожар във Варна
75-годишен мъж почина при пожар във Варна, съобщиха от полицията.
Инцидентът е станал около ...
15 часа
Парламентът спря процедурата за избор на нов състав на Комисия по досиетата
Със 159 гласа "за“, 7 – "против“("Морал, единство, чест") и без "въздържал се“, парламентът ...
15 часа
Важно за шофьорите: Какви ключови промени приеха на първо четене в Закона за движение по пътищата
Депутатите приеха на първо четене пет от шестте внесени за разглеждане законопроекта ...
15 часа
Нидерландия предоставя на Украйна зенитни ракети за 150 милиона евро
Украйна ще получи система за противовъздушна отбрана за прехващане на дронове и крилати ...
15 часа
Леден старт на деня: Отчетоха минус 17 градуса у нас
Най-студената точка в 6.00 часа тази сутрин в България е бил връх Ботев - минус 17 градуса. ...
15 часа
Пожар избухна в склад за химикали в Истанбул (ВИДЕО)
Пожар e избухнал в склад за химикали на ул. “Милас” в индустриална зона “Икителли”, ...
15 часа
Сваленият от власт президент на Южна Корея напусна президентската резиденция
Сваленият от власт президент на Южна Корея Юн Сук-йол напусна президентската резиденция ...
15 часа
Ето кога се очаква да бъде пуснато движението по пътя Мездра-Ботевград
Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до края на юни тази ...
16 часа
Иззети са животните от зоокъта в Централния градски парк в Перник
Иззети са животните от зоокъта в Централния градски парк в Перник, съобщи говорителят ...
16 часа
По време на работа: Хванаха шофьор рецидивист на автобус с туристи с над 2 промила алкохол
Полицията във Велико Търново задържа шофьор на туристически автобус с повече от 2 промила ...