След като за пореден път се разгоря скандалът около видните български колекционери, и той достигна чак до Брюксел, се запитахме: всъщност колко колекционери има в България, какво колекционират, колко предмета държат, най-вече археологически и нумизматични, и колко от тях са регистрирали официално колекциите си, така, както законът позволява вече от 2 години.
Колекционерите в България се оказаха доста – над 30 000 души, с колекции от няколко предмета до няколко хиляди. От тях обаче за цели 2 години, откакто Законът за паметниците на културата позволява да има частни колекции и частни музеи, официално са легализирали колекциите си само 6 колекционери в цялата страна. Още петима са подали молби за регистрация. И само двама са поискали да направят частни музеи.
Макар че по Закона за паметниците на културата възможността в България да съществуват частни колекции и частни музеи съществува от януари 2005 г., но на практика това е било разрешено още от – забележете – 1969 г., когато всъщност е написан законът. Основният подзаконов нормативен акт в областта на музеите и галериите в това отношение - Наредбата за отчитане и опазване на движимите паметници на културата, е от 1974 г. В нея е записано, че притежателите на колекции, обществени организации и граждани, са длъжни да регистрират движимите паметници, които притежават. Там не се говори за собственост, а за притежание на колекциите, защото в епохата на социализма не се допускаше частна собственост.
Така на практика излиза, че още от 1974 г. частните колекции са били разрешени. А от 1981 г. е формулировката, че държавата насърчава частното колекционерство. Колекционери в България винаги е имало, особено много са нумизматите – още от 60-те – 70-те години. Държавата дори ги е поощрявала във връзка с издаването на юбилейните монети, които се пускат в ограничени серии. Нумизматични дружества има във всеки по-голям град и във всяко от тях членуват не по-малко от 20-30 колекционери. Подобно е било положението и с филателистите – колекционери на пощенски марки, също организирани в дружества.
Пак нумизмати, започнали с юбилейни монети, преминавайки през антични и средновековни монети, по-късно стават и колекционери на археологически паметници. Всички те от януари 2005 г. могат да официализират колекциите си. Редът е определен в Наредба № 1 за реда за оценка на движимите паметници на културата, собственост на юридически и физически лица – в сила от 28 януари 2005 г. Собственикът на колекцията подава молба в най-близкия регионален или специализиран музей, че иска тя да бъде регистрирана в този музей. В тази декларация той трябва да опише паметника, да даде личните си данни, ако е физическо лице, а ако е фирма или неправителствена организация – булстата си, съдебната и данъчна регистрация. Задължително декларира начина на придобиване на предметите и се подписва.
Директорът на съответния музей от списъка на експерти в тази област, които имат минимум 5 г. стаж и титла магистър, съставя тричленна комисия. Експертите подписват декларация, че нямат конфликт на интереси и не са заинтересувани от тези паметници на културата. Те дават експертна оценка за стойността на всеки отделен предмет от колекцията, дали предметът е движим паметник на културата и от какъв ранг, и дали е от национално значение. Ако колекционерът не е доволен от оценката, може да я оспори пред нова комисия. Музеят дава регистрационен номер на всеки предмет от колекцията. Това е шифров код от 18 цифри, който съдържа много информация. Експертните оценки се правят в 3 екземпляра: единият се изпраща в Дирекция “Музеи, галерии и изобразителни изкуства” в Министерството на културата.
Вторият екземпляр се предава на собственика на колекцията, а третият остава в досието на движимия паметник на културата, което се съхранява в конкретния музей, където колекцията е регистрирана. Експерти обаче коментират, че е грешка разбиването на ведомствената подчиненост на музеите – сега от 236 музея в България, 200 са подчинени на общините, 8 са под шапката на Министерството на културата, 3 са към Българската академия на науките, други са към различни ведомства – към военното министерство, дори енергетиката има музей. Трудно се обобщава информацията и трудно министерството може да разпореди на музеи, които не са му подчинени.
Така от 236 музея, според наредбата колекции могат да се регистрират само в 21, това са: Националният исторически музей, националните музеи на българското изобразително изкуство, “Земята и хората” за минерали и кристали, литературния, политехническия, Националната галерия за чуждестранно изкуство, къща-музей “Панчо Владигеров” за всички видове музикални инструменти, етнографския, природонаучния и военноисторическия музей, както и 11 регионални исторически музеи в страната. След като в тях се подаде молбата на колекционера, музеят не може да откаже регистрация, но собственикът си плаща за регистрацията и експертната оценка. Таксата не е голяма, но част от колекционерите се оплакват, че са безработни, не могат да я платят и затова не легализират колекциите си.
Директорът на Дирекция “Музеи, галерии и изобразителни изкуства” в Министерството на културата Румен Ганчев се затруднява да каже колко от десетките хиляди колекционери на монети, марки, археологически и етнографски предмети, музикални инструменти, картини и какво ли още не, са регистрирали официално колекциите си в страната – такава информация просто не се събира, едва сега е започнало обобщаването й.
В звуковия файл чуйте какво още каза Румен Ганчев.
Всъщност картинката е следната. В Националния исторически музей са регистрирани 4 колекции: на Васил Божков, който е поискал да направи и частен музей, на Димитър Иванов, сбирката монети на главния прокурор Борис Велчев и в процес на регистрация е колекцията от 448 старинни медицински инструменти на началника на Военномедицинска академия ген. Стоян Тонев. Главният прокурор Борис Велчев дори е подарил колекцията си от 63 монети на музея, но те засега няма да намерят място сред витрините на експозицията, защото нямат голяма историческа стойност, а и като парична стойност се оценяват на около 300 лв. по думите на самия главен прокурор. Той отбелязва, че от години вече е спрял да събира монети.
Във всички регионални музеи в страната са регистрирани само още 2 колекции, 5 колекции са в процес на регистрация, и още 15 колекционери са подали запитвания до музеите, но не са подали молби за регистрация на сбирките си. В музея във Велико Търново е направена една регистрация, единствена от 2 години насам. Малко по-интересно е положението в Бургас. Там също има една регистрация, но тя е от 2003 г. и предхожда последните изменения на закона. Тя е нумизматична колекция от елинистични монети. Още двама бургаски нумизмати са подали молби за регистриране на колекциите им, като в едната освен монети има и пластики. Един колекционер от Созопол е подал молба и за създаване на частен музей в курортния град. Колекцията му е от смесен характер, но интересното е, че в музея му ще има и сбирка от морски възли.
В историческия музей в Шумен е подадена една молба за регистрация и то от 2005 г, за 2006 г. няма нито една. В Плевен има една молба за колекция от керамика и регистрацията й приключва. В ярко изразени иманярски райони като Пловдив и Хасково например няма нито една подадена молба за официализиране на колекции. Няма такива и Варна, Габрово, Благоевград, Стара Загора. В Русе трима са проявили интерес, но засега неофициално, две запитвания от нумизмати има и в Кюстендил. Малко повече – 10 запитвания за археологически и етнографски сбирки има в музея в Добрич, но там пък още няма сформирана комисия за регистрацията.
Така излиза, че например в Пловдив, където е добре известно името на колекционера Димитър Костов, който притежава ризница, сбирка римски монети, дори наскоро показа пред медиите уникална монета на стойност 5000 лв., притежава и ред други археологически предмети, той не е легализирал сбирката си. Другият виден пловдивски колекционер Стефчо Диригента, също не е официализирал притежанието си. Няма го и името на Марин Велков, прочул се покрай изкупуването на сребърната чиния, появила се после на търга в Лондон. Това обаче означава, че сбирките им са незаконни и във всеки един момент полицията може да им ги конфискува, а те да бъдат съдени за вещно укривателство.
Друг е въпросът, че и в Закона за паметниците на културата, и в наредбата, не е определен срок, докогато колекционерите могат да регистрират сбирките си. А и вещното укривателство има давност за наказателно преследване 10 години. Така всеки тарикат може да каже, че предметите са придобити преди повече от 10 години, и дори и произходът им и начинът на придобиване да не е съвсем легален, прокуратурата няма да е в състояние да им образува никакво дело. А ако под обществения натиск все пак го направи – ще излезе, че измива очите на колекционерите и им дава индулгенция за колекциите.
От друга страна експертите, които са в състояние да направят качествена оценка на археологическите предмети, са не повече от 200 в цялата страна.
Ако те трябва да оценят всеки предмет от колекциите на тези над 30 000 български колекционери, затова ще им бъдат необходими по техни изчисления не по-малко от 50 години.
Така излиза, че законът е недомислен и на практика връзва ръцете на колекционерите. Самите те се страхуват да извадят на бял свят колекциите си, не само заради неясния произход на част от предметите, а и защото всеки, дръзнал се да ги регистрира официално, вместо да бъде похвален за това, че притежаваните от него паметници на културата стават известни на науката и ще могат да се видят от хората, става обект на невероятен обществен натиск.
По смисъла на закона излиза, че не само десетките хиляди нумизмати и филателисти, но и частните галерии с постоянни картинни или скулптурни сбирки, както и редица банки, които колекционират картини, както и най-големият колекционер сред тях - СиБанк, трябва да ги регистрират в най-близкия музей. В същото време обаче никой не знае колко са частните галерии в страната и колко от тях имат постоянни сбирки, защото те се регистрират по търговския закон и дори не контактуват с Министерството на културата и неговата Дирекция за музеи, галерии и изобразителни изкуства. Ако законовият текст не се прецизира, излиза че всички те, заедно с нумизмати, филателисти и ред още колекционери, са изложени от българския законодател на постоянната опасност да бъдат арестувани от полицията като нарушители на закона.
13 минути
След удар в дърво край София: Мъж е в кома, а друг е тежко пострадал
Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард ...
14 минути
Трима узбекистанци са арестувани за убийството на еврейски равин в ОАЕ (СНИМКИ)
Министерството на вътрешните работи на ОАЕ заяви, че е започнало предварително разследване ...
25 минути
Двойно увеличение на случаите на домашно насилие в Бургас
Двойно увеличение на случаите на домашно насилие отчетоха от МВР Бургас и прокуратурата ...
29 минути
Жилищните кредити у нас растат с 26,5% до 24,1 млрд. лева
Жилищните кредити у нас нарастват с 26,5 на сто на годишна база до 24,124 млрд. лева към края ...
44 минути
Турция: Мъж застреля двамата си родители, жена си и сина си, преди да се самоубие
33-годишен турчин застреля седем души в Истанбул, включително двамата си родители, ...
ohnamama.bg
Детето е болно. 5 идеи за игри вкъщи и без телефон и таблет
Чуйте тази статия в аудио формат:
Когато детето е болно, но пък не го мори температура, а не е на детска ...
48 минути
Психиатър: Преди да се стигне до физическо насилие, винаги има психологически тормоз
Преди да се стигне до физическо домашно насилие, винаги има психологически тормоз ...
48 минути
Мъж загина при пожар в дома му в Перник
Мъж е загинал при пожар в дома му в Перник, съобщиха от полицията.
Инцидентът е станал ...
53 минути
Вучич: Стратегическата цел на Сърбия е членство в Европейския съюз
Сръбският президент Александър Вучич обяви, че стратегическата цел на неговата страна ...
55 минути
Тръмп планира да уволни транссексуалните войници от американската армия
Доналд Тръмп подготвя президентски декрет, с който да уволни транссексуалните войници ...
1 час
Община Кюстендил обяви коледната и новогодишната си програма
Тържественото запалване на коледните светлини в Кюстендил, което ще се състои на площад ...
1 час
Искат след 2029 г. забраната за употреба на твърди горива да обхване цяла София
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово ...
1 час
Русия залови британец, сражавал се за Украйна
Руските военни са заловили британски гражданин, който се е сражавал заедно с украинските ...
1 час
Трагедия с мигранти в Егейско море: Загинали са шест деца и двама възрастни
8 мигранти, 6 от които непълнолетни, са загинали, след като лодка е потънала в Егейско ...
1 час
Льо Пен заплаши да свали правителството на Мишел Барние
Френският лидер на крайната десница Марин льо Пен заплаши, че ще подкрепи вота на недоверие, ...
1 час
Вместо керамични плочки: Украински шофьор се опита да пренесе над 40 кг кокаин (СНИМКИ)
Иззеха близо 41 кг кокаин на ГКПП „Видин“, съобщиха от МВР.
На 24 ноември ...
1 час
Председателят на Общинския съвет в Две могили Мехмед Чолаков е подал оставка
Председателят на Общинския съвет в Две могили Мехмед Чолаков, който е от ДПС, е подал ...
1 час
Върховният лидер на Иран призова за смъртни присъди на израелските лидери
Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей каза, че на израелските лидери трябва ...
1 час
Президентски избори в Румъния: Калин Джорджеску и Елена Ласкони ще се изправят един срещу друг на втори тур
Крайнодесен критик на НАТО и лидерка на опозиционна дясноцентристка партия вероятно ...
1 час
Кола се обърна по таван във Варна, вътре са били баща и 5-годишният му син
Автомобил се обърна по таван на булевард във Варненски квартал.
Тази сутрин, в 08.17 ...
2 часа
Украински дронове удариха руско нефтено съоръжение (ВИДЕО)
Украински безпилотни самолети са ударили съоръжение за производство на гориво и енергия ...
2 часа
Само четири птици розово фламинго останаха на Шабленската тузла (СНИМКИ)
След като миналата седмица пристигна цяло ято от двеста птици на Шабленската тузла, ...
2 часа
Украйна: Одеса е атакувана с балистични ракети
Одеса е атакувана с балистични ракети, в града отекнаха експлозии, съобщи кметът на ...
2 часа
Гръцки шофьор с положителна проба за наркотици блъсна момче и избяга
50-годишен гръцки шофьор блъсна 16-годишно момче в Кресна и избяга, съобщиха от полциията.
Инцидентът ...
2 часа
Прокуратурата води разследване за трафик на мигранти с доказателства от Румъния
С постановление на Софийска градска прокуратура е образувано досъдебно производство ...
2 часа
Изграждат нова детска градина в Пловдив
Кметът на Пловдив Костадин Димитров, заместник-кметът "Дигитализация, европейски ...
2 часа
Разкриват историческата личност, изобразена на откритата при разкопките в Хераклея Синтика статуя
Ръководителят на проучванията в Хераклея Синтика проф. Людмил Вагалински от Националния ...
2 часа
Шофьорка блъсна 6-годишно дете в Гоце Делчев
37-годишна шофьорка блъсна дете в Гоце Делчев, съобщиха от полицията.
На 23 ноември ...
2 часа
Вучевич: Трябва да продължим напред след трагедията в Нови Сад
Сръбският премиер Милош Вучевич заяви, че страната трябва да продължи напред след ...
2 часа
Съветът на жените в бизнеса в България отличи най-вдъхновяващите инициативи за многообразие, равнопоставеност и приобщаване
В елегантна атмосфера на NV Tower и в присъствието на водещи представители на бизнеса, ...
2 часа
Шофьор с положителна проба за алкохол блъсна 10-годишно дете
72-годишен шофьор с положителна проба за алкохол блъсна 10-годишно дете в Разлог, съобщиха ...
2 часа
Грузинският парламент се събра на учредително заседание
Парламентът на Грузия, излъчен на изборите в края на октомври, се събра на учредително ...
2 часа
Министри на отбраната на европейски държави се срещат в Берлин
Министрите на отбраната на Германия, Франция, Полша, Италия и Великобритания ще се ...
3 часа
Възрастна жена почина при верижна катастрофа
71-годишна жена почина при верижна катастрофа в Кърджали, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
3 часа
Тежка катастрофа край Стара Загора, има петима пострадали
Две коли се сблъскаха край Стара Загора, близо до село Могила. Пострадали са петима ...
3 часа
Сократис Фамелос е новият лидер на гръцката лява партия СИРИЗА
Сократис Фàмелос е победителят на вчерашните вътрешнопартийни избори в гръцката ...
3 часа
Вицепрезидентът: Пандемията от насилие над жени се разраства, всеки от нас познава такава жертва
Пандемията от насилие над жени и домашно насилие се разраства, всеки от нас познава ...
3 часа
Мъж остана без зъб след сбиване на кръстовище в Казанлък
Мъж остана без зъб след сбиване на кръстовище в Казанлък, съобщиха от полицията.
Сигнал ...
3 часа
Байдън помилва пуйките Пийч и Блосъм (ВИДЕО)
Всяка година две пуйки са помилвани от американския президент преди Деня на благодарността.
Тазгодишните ...
3 часа
Откраднаха пари и пистолет от къща в Кюстендил
Откраднаха два телефона, 300 лв. и газов пистолет от къща в Кюстендил, съобщиха от полицията.
Сигналът ...
3 часа
Две земетресения разлюляха Южна Босна
Две земетресения с интервал от 10 минути разтресоха историко-географския район Херцеговина ...