ВМРО–НИЕ остро разкритикува позицията на омбудсмана на България Констанин Пенчев относно проблема с незаконното циганско гето край Петрич. Преди няколко дни Константин Пенчев изпрати официално писмо до Общинския съвет и кмета на града Вельо Илиев, в което ги призовава да преразгледат решението си за събаряне на незаконните цигански постройки в южната община.
Преди повече от месец общинските съветници от ВМРО–НИЕ - Петрич Славчо Чакалов и Благой Калъпсъзов, официално поискаха от общината да защити интересите на петричани като премахне циганските постройки, изникнали в края на града.
Искането на съветниците от ВМРО–НИЕ бе продиктувано от многото жалби на жители от града, върху чиито земи роми издигнаха незаконни постройки за живеене. Това създава възможност в Петрич да се приютят цигани от цяла България без документи за самоличност и адресни регистрации, което повишава криминалната обстановка в региона.
След като въпросът бе поставен в Общински съвет, общината заяви намерението си тези постройки да бъдат съборени. В писмото на Констанин Пенчев, в което се иска кметът да не предприема събаряне е грубо вмешателство в правомощията на местната власт, смятат от партийната организация в Петрич. Според тях омбудсманът говори за права на циганите, но забравя за правата на жителите на Петрич, върху чиито земи е издигнато гетото.
Общината не е длъжна да осигури подслон на обитателите на гетото, защото те не са нейни жители, не плащат данъци и нямат никакви отговорности, е позицията на ВМРО–НИЕ.
Как общината да изпълни препоръката на омбудсмана циганите да бъдат приютени в първоначалните им местообитания като никой, дори и полицията, не успя да разбере кой от къде е дошъл? На практика цигани са събрани от цяла България.
От ВМРО–НИЕ обявиха, че препоръката на Константин Пенчев „да осигури временни жилища на ромите понеже са уязвимо малцинство” е неадекватна, защото, ако има възможност, общината би трябвало да подпомогне жителите на града в неравностойно положение – сираци, социално слаби, възрастни хора.
Днес на сесия на Общински съвет в Петрич Чакалов и Калъпсъзов отново поставиха проблема за незаконното циганско гето като настояха за неговото премахване.