Мероприятията посветени на Деня на народните будители - 1 ноември стартират от днес в община Враца. С празничен водосвет от 9:30 часа, поднасяне на цветя пред паметниците на Будители и тържествен концерт в Читалище "Развитие" СОУ "Козма Тричков" ще отбележи празника. Малко по-късно - от 11:00 часа в Градската концертна зала Ученици от СОУ "Отец Паисий" ще изнесат концерт по случай празника на училището и Деня на народните будители. В шествие от своето училище до центъра на града, те ще представят и новите си униформи.
Инициативите продължават с изложба и среща с дарители на Читалище "Развитие", в неговото фоайе по повод Деня на народните будители. Следобед ученици от СОУ "Никола Войводов" ще поднесат цветя пред паметниците на своя патрон, Христо Ботев, Св. Софроний врачански и къщата-музей на Димитраки Хаджитошин.
Утре - 31 октомври ученици от гр. Босилеград, Република Сърбия пристигат в гр. Враца на екскурзия по повод Деня на народните будители. Те ще посетят пещерата Леденика, Етнографско-възрожденския комплекс и ще се срещнат в 11.00 ч. с ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий" (в сградата на училището).
На 1 ноември - неделя от 11:30 часа пред паметника на Св. Софрониий Врачански ще се състои тържественото отбелязване на Деня на народните будители. Поздрав ще поднесат Светла Кръстева - временно изпълняващ длъжността кмет на община Враца и Мартин Пацелт - кмет на Франкфурт на Одер, Германия.
Участват: Духов оркестър при читалище „Развитие", Средношколски хор при СОУ „Отец Паисий", Танцов състав „Хемус" при Община Враца и ученици от врачанските училища.