Общинското дружество БКС да стане общинско предприятие, ще предложи на заседание на ОБС Враца кметът Калин Каменов. „Така ще мога да нося отговорност за действията по почистването, коментира кметът. По думите му на този етап той може само да възлага почистване и на базата на свършената работа да плаща или да не плаща, ако са установени пропуски. От започване на обилния снеговалеж на територията на Община Враца - 05.01.2017 г., от служители на Звено „Инспекторат“ е осъществяван перманентен контрол относно изпълнението на задълженията на „БКС-Враца“ ЕООД. При извършване на постоянните проверки са установени пропуски от страна на дружеството по прилагане на способите за снегопочистване, включващи механизирано обработване на уличните платна, чрез разпръскване на подходящи смеси, и механизирано почистване от сняг на същите, а именно:
- Несвоевременна реакция по стартиране на дейностите по снегопочистване и извеждане на специализираната механизация от започването на снеговалежа, довело до натрупване на снежна маса върху уличните платна, залепването и уплътняването на същата върху настилката и невъзможност за качествено й отстраняване впоследствие;
- Продължителни интервали между единичните обработки на уличните платна със снегорини, водещо до гореописаните последствия;
- Некачествена обработка на пътната настилка чрез разпръскване на смеси, позволяващи разтопяването на снега и леда;
- Липса на достатъчно реагенти и смеси за обезопасяване и почистване на площите при снеговалеж и поледица;
- Несвоевременно и некачествено отстраняване на констатираните от страна на БКС - Враца пропуски по изпълнение на дейностите по снегопочистване.
При първоначалния оглед на готовността на БКС-Враца за предстоящия зимен сезон и утвърден от управителя на дружеството Момчил Младенов Оперативен план се посочва, че то разполага с 30 броя машини, от тях 15 лични машини и 5 бр. ръчни роторни снегорини, както и 20 бр. външни - на земеделски арендатори. По данни на комуналното дружество 9 от личните машините не работят, а от наетата техника 6 са аварирали и са в ремонт.
Поради Вследствие на извършвания постоянен контрол от Звено „Инспекторат“ е установено, че улиците в града са в задоволително състояние. Поради тази причина пътните участъци, които няма да бъдат платени на „БКС – Враца“ са:
- Ул. „Ген. Леонов”, бул. „Мито Орозов”, бул. „Васил Кънчов”, бул. „Втори юни”, ½ от ул. „Христо Ботев”, Пътен възел „Лукойл”, отсечката до нов гробищен парк;
- Подлезите при Стария пазар и Строителния техникум;
- Пешеходните пасарелки на Крайречен булевард /над р. Лева-3 бр./.
При снегопочистването на уличната мрежа на град Враца се включиха с машини Камарата на строителите, а в ръчното почистване /тротоари, пасарелки, подлези, проходни пътеки/ военнослужещи, лица лишени от свобода, служители на РУ на МВР, както и доброволци, отчетоха днес от Инспектората.
„Много от жителите на Враца, изразиха своята гражданска активност и отговорност и също се включиха в снегопочистването на прилежащите места на жилищни сгради, къщи, офиси и търговски обекти, коментира Галя Цветанова, директор на звено „Инспекторат. На гражданите, които не спазиха Наредбата за поддържане и опазване на чистотата и управление на отпадъците на територията на Община Враца бяха направени предписания - 93 на юридически лица и 76 на физически лица. След извършен последващ контрол е установено, че предписанията са изпълнени. При установяване на нередности ще се налагат санкции, регламентирани в горепосочената Наредба. Глобите са: за физически лица от 150 - 500 лв. и за юридически лица от 700 – 2000 лв.“
„БКС - Враца“ бе ангажирано и за почистването на четвъртокласната пътна мрежа на Общината. Проблемни участъци бяха отсечки Деривол-Чирен, Девене-Три кладенци и пътя до с. Косталево, където се образуваха снегонавявания и преспи, но своевременно възникналите проблеми бяха отстранявани и не се допусна на територията на Община Враца да има бедстващи населени места, коментира още Г.Цветанова.
Очаква се най-късно до месец предложението за промяна на статута на БКС да бъде внесено в общинския съвет. „От това ще има и плюсове и минуси, но плюсовете са в повече“, обясни Калин Каменов. Един от тях е че само то това, че общината ще спести плащането на ДДС върху сумите, които превежда на дружеството ще може всяка година да се подменя техниката. Според кмета годишно на БКС Общината превежда около 400 000 лв. само за ДДС.