Г.Божинов: БСП винаги е имала ясна и последователна политика за царските имоти
Г.Божинов: БСП винаги е имала ясна и последователна политика за царските имоти / снимка: Мая Ценова

БСП винаги е имала най-ясна и последователна позиция по проблема с царските имоти, обяви днес във Враца депутатът от "Коалиция за България" Георги Божинов. Въпросът, според него е до каква степен партията е могла да реализира своята позиция. "При правителствата на Иван Костов и НДСВ това беше невъзможно. Питат за нашата позиция, когато спечелихме изборите.

Лично аз внесох първият закон в 40-тото Народно събрание и това беше Закона за мораториум върху разпореждането с царските имоти. Факт беше, че мнозинство за гласуване на  правителството се намери, но мнозинство за прокарване на другия закон - не. С това снемам отговорността, която се вменява на БСП за непоследователност на действията на партията.

В този парламент беше намерено мнозинство да се гласува мораториума, но не достатъчно разум да се вмени на Министерски съвет за определено време да внесе този закон. Това може да донесе щети на българската държава и до претенции за земи, които никога не би било правно основанието да принадлежат на тази фамилия", обясни Г. Божинов и допълни

"Симеон греши, като поставя в този иск претенции за земите. При така действащия Закон за горите по време, когато му е възстановена собствеността и при обстоятелствата, които са посочени като основание да му бъде възстановена тази собственост, няма никакво законно основание за нито един декар гора по простата причина, че Фердинанд умира след Борис. Няма начин имотите на Интендантството или Фердинанд да станат собственост на Борис по наследство, а наследниците на Борис да претендират за това наследство на Фердинанд.

Защото тогава закона казваше, че чуждестранни граждани не могат да притежават гори. Ако ги получат по наследство в две годишен срок трябва да ги прехвърлят на държавата или да ги продадат на лица, които имат право. Наследниците на Фердинанд чужди граждани не са ги продавали, не са ги прехвърляли на държавата, следователно няма изряден документ за наследници на Фердинанд, с който да са получени тези гори.

Но това беше допуснато и беше подминато. Час по-скоро правителството трябва да внесе закон, с който да уреди отношенията си по царските имоти, в противен случай държавата може да бъде осъдена, а въпроса за правомерното притежание на тези имоти може да бъде замъглен".

Божинов определи като некоректно и несправедливо изявлението на министър Маргарита Попова, която каза, че всеки гражданин има право да заведе дело срещу България в Страсбург, без за това да е необходимо да информира министър-председателя, както е направил Симеон Сакскобурготски.

"Сакскобурготски и неговата сестра са може би единствените граждани на България, спрямо които има акт на Народното събрание, според който на тях им се забранява  да се разпореждат с имотите, които им бяха реституирани, при това им се вменява дълг да пазят тези имоти и да ги охраняват в качеството на добри стопани до приемането на закон. В решението обаче не се споменаваше кой трябва да внесе закона и до какъв срок. Още тогава съзнавахме, че това ще даде основание на Симеон Сакскобурготски да търси пропуснати ползи и нанесени щети от българската държава, каза още Г.Божинов.