До десет дни студентите ще могат да кандидатстват за евростипендии по проекта „Студентски стипендии и награди", съфинансиран от Европейския социален фонд по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси".
Новост за тази кампания е, че квотата на одобрените се удвоява, което бе и причина за забавянето на процедурата. Вече ще бъдат одобрявани до 20 % от студентите по съответната специалност, а не 8 на сто, както бе досега. Промяната бе договорена преди около месец на заседание на Комитета за наблюдение на оперативната програма, на което бяха изменени критериите за избор на операция по предстоящата трета фаза на проекта. Тогава бяха отпуснати и допълнителни 18 млн. лв. и сега общият бюджет на програмата за евростипендии и награди и от 47 млн. лв. вече е 65 млн. лв.
Право на стипендии имат редовни студенти с успех поне 4.00. Одобрените ще получават по 120 лв. на месец, като парите се изплащат еднократно в рамките на семестъра.
Досегашните награди вече ще се раздават като специални стипендии. За тях могат да кандидатстват студенти с успех поне 4.00 и без отложени изпити. Размерът на гранта е 200 лв., еднократно за семестър.
Разширен е максимално кръгът на студентите, които ще могат да кандидатстват за специални стипендии (досегашните награди). Вече всички студенти от всички 52 професионални направления (включително „Право", „Спорт", „Военно дело" и „Национална сигурност") ще могат да кандидатстват за такива специални стипендии.
Специалните стипендии са насочени към стимулирането на практическата, научната и художествено-творческата дейност сред студентите. Реално тези стипендии са форма на финансово подпомагане на студенти за подобряване на достъпа им до образование и поощряване на образователните им резултати. Единствената разлика на специалната стипендия от тази за успех е допълнителният критерий - студентът да има научна, изследователска и/или практическа разработка или участие в художествено-творчески дейности, което има за цел да обвърже специалните стипендии по-тясно с подобряване на образователните резултати и практическите компетенции.
Кандидатстващите за специални стипендии освен формуляр подават и документ, удостоверяващ участието им в научни, изследователски или практически разработки или в художествено-творчески дейности (за професионални направления 8.1. Теория на изкуствата; 8.2. Изобразително изкуство; 8.3. Музикално и танцово изкуство и 8.4. Театрално и филмово изкуство).
Научните, изследователските или практическите разработки или художествено-творческите дейности, с които студентите могат да кандидатстват за специални стипендии, трябва да бъдат от областта на висше образование, в която се обучават. Разработките и дейностите могат да бъдат само от предходния или текущия семестър. Не се допуска участие с една и съща разработка или дейност за повече от една специална стипендия. Удостоверяващият документ може да бъде издаден от висшето училище, в което се обучава студентът или в което е направена разработката, научната организация, в която е направена разработката или културната организация, в която е осъществена художествено-творческата дейност. Удостоверяващ документ може да бъде и всеки официално издаден такъв от компетентен орган, организиращ или провеждащ олимпиади, национални състезания или културни прояви и др.
Когато документът е издаден от висшето училище, в което се обучава студентът, документът не може да бъде въз основа на разработка или художествено-творческа дейност, която студентът е задължен да направи по учебен план, или която е задължителна за получаване на оценка по дадена учебна дисциплина (предмет) или е предпоставка за завършване на даден курс или за завършване на обучението на студента в дадена образователно-квалификационна степен (дипломна работа). Всякакви други разработки и художествено-творчески дейности, включително и направени в рамките на дадена учебна дисциплина, са допустими за кандидатстване за специална стипендия.
Основната цел на проект „Студентски стипендии и награди" е преодоляване на социално-икономическата неравнопоставеност на студентите и гарантиране на справедливост по отношение на достъпа им до образование. Проектът насърчава постигането на високи резултати в обучението и повишаване мотивацията на студентите за по-добра подготовка. „Студентски стипендии и награди" допълва и разширява действието на съществуващите в Република България политики за студентско подпомагане, осъществявани със средства от държавния бюджет.