След разгорещени дебати съветниците приеха бюджета на община Велико Търново  за 2017 година
След разгорещени дебати съветниците приеха бюджета на община Велико Търново за 2017 година / DarikNews.bg, архив

Разгорещени дебати предшестваха приемането на бюджета на Община Велико Търново за 2017 година.  Въпреки разногласията и изпълнената закана на съветниците от БСП, че няма да подкрепят бюджета, той бе приет. С 29 гласа “За”, 6 – “Против” и 2 – “Въздържал” се, основният финансов документ на общината бе одобрен от Общинският съвет.

66 347 805 лв. е размерът на бюджета на Община Велико Търново за 2017 година  по приходна и разходна част.  В това число са приходи и разходи за делегирани от държавата дейности на стойност  35 317 641 лв.и  местни  приходи и разходи за местно дофинансиране на държавните  дейности  от 31 030 164. Целевите трансфери по бюджет 2017 година са 31 361 617 лв., което е абсолютна стойност. Те са повече от тези за 2016 година. Увеличението е резултат от повишаването на повечето от разходните стандарти. Общата изравнителна субсидия е в размер на 2 045 800 лв. в това число 282 700 лв. за зимно поддържане и снегопочистване, обясни кметът на общината инж. Даниел Панов, който представи проектобюджета пред местния парламент. Целевата субсидия за капиталови разходи е 1 498 700 лв. Държавните трансфери за 2017 година предназначени за здравеопазване, образование, социални дейности и култура се увеличават, като в представените услуги няма съществени структурни промени. Реализираните в края на годината икономии на средства са  за финансирани от държавата дейности, остават като преходен остатък от бюджета на общината и се използват за финансиране на същите функции, групи и дейности съобразно решенията на Великотърновски общински съвет. Преходните остатъци от звената на системата на народната просвета от делегирания бюджет се възстановяват от бюджетите на всеки разпоредител с бюджета в срок от 31 януари 2017 година.

Неусвоените средства от предоставени целеви трансфери от бюджета на общината се разходват за същата цел до края на 2017 за сметка на предходните остатъци, обясни още кметът.

Повече ще бъдат парите за образование, здравеопазване, социални дейности и култура. 1,5 милиона лева са отредени за капиталови разходи. Над 2 милиона лева е изравнителната субсидия.

“В условията на непрекъснати увеличаващи се потребности на гражданите на качеството и количеството на предоставяните от общината услуги  е необходимо да осъществим финансовата стабилност и просперитет, както и качеството чрез правилно и адекватно планиране на местните приходи”, каза Панов.

Очакваният размер на местните приходи за 2017 година са в размер на  31 030 164 лв. – Основни приходоизточници са данък върху недвижимите имоти – през 2017 той е заложен от 5 милиона лева, такса битови отпадъци – заложена 6 млн. лв. като се очаква запазване на облекченията и преходът се очаква да бъде в този размер. Освен това  - данък върху превозните средства, който е 3 млн. лв., окончателен годишен патентен данък и данък  върху таксиметровия превоз на пътници -  330 хил лв., туристически данък, от който  е заложен приход от  150 хил.лв., както и собствено участие на проекти  -  810 хил лв., които са за сметка на местни данъчни и неданъчни приходи

Предвижда се в бюджет 2017 да бъдат възстановени и предоставени временни безлихвени заеми  на сметки и за средства от европейския съюз през предходни отчетни периоди в размер на 451 310 лева  след бенификация и окончателно възстановяване на средствата.

Инвестиционната програма е в размер на 7 698 255 лв. 1 498 700 е  целева субсидия от републиканския  бюджет,  а 1 387 271 лв. са  собствени бюджетни  средства.  282 140 лв. се предвидени от приватизация, 988 149 лв. от сметки за средства от Европейския съюз и други международни програми и проекти.


“Планът на разходите за бюджета е разработен на базата на задълбочен анализ, както на финансовото състояние на общината, така и на реалистични очаквания”, обясни още Даниел Панов.

Сред основните моменти в планирането на бюджета на 2017 година са, че при планирането на разходите за персонал са отчетени промени на минималната работна заплата за страната, която беше 420 лв. и се увеличи на 460 лв. и увеличението  на осигурителната вноска за фонд “Пенсия” с един процентен пункт, което е  основно утежняване на бюджета за 2017 година.

Увеличени са средствата за програма Местни инициативи на 450 хил.лв. Увеличени  са и средствата за физическо възпитание и спорт на 485 хил.лв.

Културният календар е в размер на 300 хил.лв., а общинската програма за асистирана репродукция в това число и преходен остатък на  83 130 лв.  в инвестиционната програма.  Предвидени са 300 хил.лв. за реконструкция на уличната мрежа на територията на кметствата и кметските наместничества. 

Предвижда се нов краткосрочен дълг от 3 млн. лв., средствата  от който ще бъдат използвани за финансиране  и рефинансиране на извършените разходи по европейските проекти.

Средствата за обновяване на улици, училища, градска среда са в размер на приблизително 24 млн. лв. за тази година.

27 991,137 лв. е общата стойност на проектите, по които община Велико Търново ще работи.

През годината предстои изпълнението на дванадесет проекта по новите европейски програми, чиято обща стойност е около 28 милиона лева. За обезпечаването на дейностите по проектите ще бъде изтеглен краткосрочен револвиращ заем в размер на не повече от 3 милиона лева.

Кметът на Велико Търново Даниел Панов благодари на служителите от общинската администрация за всеотдайната и професионална работа по съставянето на бюджета.

"Запазваме ставките на всички основни местни налози, увеличаваме събираемостта на данъците и таксите. Бюджетът е възможно най-добрият за тези условия. Съставен е професионално, отвъд вълните на популизма, консервативен е в приходната си част и оптимизиран по отношение на разходите”, коментира Даниел Панов.


"Благодаря на общинските съветници – за подкрепата, за предложенията по бюджета и по инвестиционната програма, както и за критиката, стига да е конструктивна", каза още Панов.

“Това не е най – мечтаният бюджет, но е възможно най – добрият бюджет в  тези условия и ресурси, с които разполага община Велико Търново Той е съставен професионално, на базата на  реални отчети, консервативен в разходната част”, обобщи кметът на старата столица.

“Убеден съм, че с общи усилия ще реализираме един успешен бюджет за 2017 година , което ще остави своите позитивни следи в нашата история и развитието на нашия град”, каза ощe Панов.

По време на обсъждането преди приемането на документа, Росен Иванов от групата на ГЕРБ заяви че “бюджетът има по – скоро консервативен характер, но е заложен на реалистични очаквания. Всеки от нас знае, че ще има доста актуализации и корекции. Важно е обаче, че няма увеличение на местните такси и данъци”, заяви Иванов.

Мирослав Трифонов от Реформаторския блок благодари от името на групата, която е единствена с предложения. Повечето от тях са взети под внимание при подготвянето на проектобюджета. “Бюджетът на Община Велико Търново предопределя развитието на цялата община не само за 2017 година, но и за десетилетия напред”, заяви Трифонов. Съветниците от Реформаторския блок определиха Бюджет 2017 като "Бюджет на възможностите".

“Ще се радваме ако следващата година по това време видим, че градът се развива и вървим напред”, каза още Трифонов. Колегите му Мария Илчева, Пламен Петров и Мавроди Калейнски обясниха, че са доволни, че в бюджета са предвидени повече средства за развитието на спорта, изграждането на надлез на улица “Магистрална” и Програмата за хората с репродуктивни проблеми. Според Калейнски е време общината да помисли за обходен билет за всички музеи.

“Това е един оптимистичен бюджет”, заяви Николай Цонев от ВМРО – Българско Национално движение. Съветниците от ВМРО също подкрепиха бюджета.

Категоричен отказ да подкрепят проектобюджета отново декларираха съветниците от БСП. Петко Тюфекчиев заяви, че в бюджета няма нищо за гражданите. Стоян Витанов  отправи нападки относно заложените цифри.

Кметът на Велико Търново заяви, че е недопустимо да се сравняват числата на проектобюджета за 2017 с цифрите от деветмесечието на 2016. “Велико Търново няма да бъде по – беден град. Благодаря на всички за градивните критики, но няма да приема лъжите. Не приемам апокалипсиса, който чертаете”, обърна се към съветниците Панов.

"Убеден съм, че с общи усилия, с подкрепата на гражданите и неправителствените организации ще реализираме един добър бюджет за 2017 година”, завърши кметът Даниел Панов.