Велико Търново
Велико Търново / netinfo
Шишмановата баня във Велико Търново ще бъде въведена в експлоатация до края на тази седмица. Директорът на Дирекция „Култура и туризъм“ в Община Велико Търново Нелина Църова уточни, че обектът ще е отворен за посещения на туристи, след като бъде предаден за стопанисване на Регионалния исторически музей в старата столица.  Тя представи финализираният вече проект за реставрация, консервация и социализация на обекта. Финансирането се предоставя по програма БГ 08 или т.нар. Норвежка програма. Първата дейност по проекта беше възстановяването на Шишмановата баня, а втората - провеждането на Фестивална ромската култура и открити уроци по история.
„Шишмановата баня се намира в Асенова махала и беше единственият нереставриран обект по маршрута, свързващ средновековните църкви в квартала. Тя е между храмовете „Св. 40 мъченици“ и „Св. Св. Петър и Павел“. Комплексът от църкви включва и църквите „Св. Иван Рилски“, „Св. Георги“ и „Св. Димитър“, поясни още Нелина Църова. Тя подчерта и, че Шишмановата баня е единственият обект, който дава сведения за ежедневието на средновековния българин. Преди стартиране на проект състоянието на банята е било лошо, но въпреки това, голяма част от нея е била запазена, тъй като там е имало жилищни постройки и животът на хората я е съхранил.
„Реставрационните работи по обекта са много малко, това, което е надграждано. Хубавото и интересното е, че при тези реставрационни дейности са използвани оригиналните материали. Блоковете, които са паднали, са вдигнати по местата си. Всички съвременни дейности са маркирани в червено“, каза още Църова.  Тя допълни, че са цялостно възстановени отоплителната система, къпалнята и огнището. Освен това коментира и, че обектът свидетелства за добрите хигиенни навици на старостоличани. Най-съществената промяна, която е направена в проекта, е изграждането на голяма тераса над брега на река Янтра, която е била нужна като площадка за укрепителните дейности. „Въпреки това се получи нещо много добро, защото тя представя не само прекрасна гледка към крепостта Трапезица отгоре на долу, но предоставя едно широко пространство, в което могат да се провеждат културни събития”, посочи още Нелина Църова. По думите й, Шишмановата баня, освен обект на културно историческото наследство, е и пространство за съвременна култура. Стойността на проекта е 724 935 лв. Директорът на Дирекция „Култура“ изказа благодарност км програма БГ 08, към Европейско икономическо пространство и Министерство на културата .