Кметът на Община Велико Търново Даниел Панов проведе работна среща с арх. Виктор Попов - директор на дирекция „Експертна и методическа дейност" към Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/. В работния форум участваха още главният архитект на общината- Николай Малаков, арх. Донка Колева- началник отдел „Културно историческо наследство", както и водещите великотърновски архитекти.
Срещата бе само 11 дни, след като градоначалникът постави въпроса пред министър- председателя Марин Райков при посещението му в старата столица заедно с Дипломатическия корпус. Двете страни дискутираха необходимостта и възможността да се улеснят процедурите и да се съкратят сроковете за съгласуване на проекти за ремонти и реставрация на сгради в старата градска част на Велико Търново.
Даниел Панов заяви готовност съгласувано общината да подготвя периодично документи за сгради- паметници на културата, които да бъдат придвижвани от двама главни експерти от Велико Търново до НИНКН, за да не се бавят преписките и проектите в институциите с месеци, а да се вземат бързи решения.
Кметът заведе архитект Виктор Попов в старата градска част и и му показа проблемни обекти, за решаването на чиито казуси се чака с месеци. Общината поема своята част от ангажиментите и отговорностите да направи необходимото от фасадите на къщи - паметници на културата да се свалят нерегламентирани рекламни тела и съоръжения, както и външни тела на климатични инсталации.
Даниел Панов изиска до края на седмицата регистърът на сградите - паметници на културата в старата градска част. Той възложи на експертите от общинска администрация в най-кратки срокове да направят справки за собствениците на неподдържани и опасни сгради. След установяване на собствениците на тези сгради ще започне издаването на предписания и при необходимост и невзети мерки от собствениците, ще се налагат строги санкции.
Даниел Панов и арх. Попов разгледаха на място изготвения от експерти проект за фасадни реставрации на групов ансамбъл сгради по ул. „Велчо Джамджията" и набелязаха конкретни мерки за това как скоро по тази улица могат да започнат ремонтни и реставрационни дейности. Целта на проекта е улицата, която е част от основните туристически маршрути, да придобие добър естетически вид, да се подчертае красотата на възрожденските къщи и цялото пространство да стане приветливо и привлекателно както за гражданите на Велико Търново, така и за многобройните туристи.