Българското дружество за защита на птиците стартира на 1 март кампания „Жива пролет", с която приканва семейства с малки деца да съобщят за първите мигриращи птици, завърнали се от топлите страни.
Участниците се насърчават да записват данните за видените птици на интернет-страницата на "Жива пролет" www.springalive.net, където десетки хиляди наблюдения ще допринесат за създаването на интерактивна карта, позволяваща на посетителите да проследят пристигането на мигриращите птици в Европа с настъпването на пролетта.
Тази година компанията на дружеството ще проследява пет мигриращи вида - бял щъркел, бързолет, селската лястовица, кукувицата и изключително пъстрия нов за 2011 г. вид - обикновения пчелояд.
Пчелоядите са едни от най-красивите ярко оцветени птици, срещащи се в Европа. Те са много социални, често наблюдавани в големи ята. Когато не мигрират, те дори си сътрудничат при отглеждането на малките. Миграцията е тежко изпитание за този вид, като учените оценяват, че само един на всеки три пчелояда, напускащи Европа през есента, се завръща напролет.
Насочена към деца на възраст 8-12 години, кампанията "Жива пролет" е лесен и забавен начин за родителите да въвлекат техните деца в чудото на Европейската пролетна миграция. Сайтът представлява и източник на информация за подрастващи природолюбители.
България е сред 36-те страни от Европа, Близкия Изток и Африка, които за шеста поредна година ще се включат в инициативата, допринасяйки за подобряването на природозащитното образование, насочено към семействата. В България кампанията се координира от Българско дружество за защита на птиците, партньор на международната природозащитна организация BirdLife International.