Четирима са носителите на тазгодишните награди Ряховски камъни
Четирима са носителите на тазгодишните награди Ряховски камъни / Община Г. Оряховица

За 11-ти пореден път журналистите от Горна Оряховица връчиха наградите „Ряховски камъни". Церемонията се състоя в навечерието на Деня на народните будители в Градската художествена галерия „Недялко Каранешев" и бе организирана от СБЖ Горна Оряховица с подкрепата на Общината.

Отличията се връчват всяка година и се присъждат на личности, приковали медийния интерес в регионален и национален мащаб. Първото издание на наградите е през 1999 г. Тогава те се наричат „Най-, най-, най". След двугодишно прекъсване традицията е възстановена и през 2002 г. по идея на журналистическото дружество в Горна Оряховица е създадена академия „Ряховски камъни". Наградната статуетка е камък от местността „Камъка"-един от символите на града.

Церемонията по раздаването на тазгодишните „Камъни" започна с изпълнение на танцьори от клуб „Ксани денс". От името на кмета инж. Добромир Добрев поздравителен адрес поднесе заместникът му Йорданка Кушева.

"Докато спорим да градим ли църкви или джамии, забравяме неръкотворния храм, който всеки трябва да изгради в душата си. Има хора, които са като камъните, с които се гради този храм, четирима от тях получават нашите награди", обяви председателят на Съюза на българските журналисти в Горна Оряховица Димитър Николов и призова за минута мълчание в памет на напусналите ги колеги Мария Шалаверова и Иван Бъчваров.

„Шампионски камък" бе присъден на лекоатлетката Моника Георгиева - бъдещето на България в бягането на средни дистанции. Състезателката на „Локомотив 2010" е носител на 110 медала, сред които бронз от Балканиадата за девойки старша възраст в Турция. С лека атлетика се занимава от 11-годишна, възпитаник е на ПГЛПИ „Атанас Буров". През 2011 г. бе обявена за Спортист на годината на Горна Оряховица. Мечтата на Моника е да стартира на Олимпийските игри през 2016 г.

С „Камък кремък" бе удостоен Петър Георгиев. 28-годишният млад мъж ръководи групи за изворен фолклор в Писарево и Джулюница. От 1998 г. събира автентични народни костюми от различни краища на страната, които към момента наброяват над 50. По негова инициатива от две години в селото се провежда Празник на автентичния фолклор, в който участват групи и изпълнители от цялата страна. Член на Национално движение „Работилница Седянка", в което членуват майстори на старинни занаяти от цяла България. Носител е на три златни медала от фестивала на народния обичай и автентичната носия, който се провежда в с. Рибарица. Носител на златен плакет от националния събор в Копривщица 2010 г., който се провежда на всеки пет години. Две поредни години е носител на златен медал от Националния събор „Фолклорен извор" с. Царевец, Свищовско. Тази година завоюва първо място на Националния конкурс „С песните на Мита Стойчева" в с. Обединение. Има множество награди и с ръководените от него групи. Събрал е историята на с. Писарево, но поради липса на средства, книгата все още не е отпечатана. Развива богата краеведска дейност-събира песни, стари снимки, истории от селото, записва местни обичаи и др. Журналистите го отличиха с категоричното убеждение, че Петър Георгиев е сред малцината млади хора в региона, които ревностно се застъпват за българщината.

Още една дама прикова вниманието на гилдията в Горна Оряховица. И не само защото е една от първите жени, членове на иначе мъжкото движение „Ротари клуб". През последните години продуктите, произведени от фирмата на Божана Макавеева, подслаждат живота на потребителите не само у нас, но и в държави като Румъния, Гърция, Унгария. Фирмата на Божана Макавеева осигурява работа на повече от 160 души. Божана Макавеева получи приза „Камък, който си тежи на мястото" за това, че във време на криза не само не абдикира, но и разкрива нови работни места.

Четвъртият приз за 2012 г. бе връчен на актьора Илия Георгиев. Сценичните му превъплъщения и днес радват публиката. Наградата обаче му бе присъдена най-вече заради подетата мисия за популяризиране делото на Атанас Буров. През миналата година Илия Георгиев влезе в национални и регионални медии с реализираната си идея за паметник на банкера в столицата. Първоначалната идея на Илия Георгиев в качеството му на председател на фондация „Достойни Българи" е проектът да бъде реализиран в Горна Оряховица. В крайна сметка високият 2, 40 м. паметник бе вдигнат в близост до Парламента и до БНБ. Така Илия Георгиев сбъдна своята мечта за паметник на Буров, макар и не в Горна Оряховица. Ако Г. Оряховица реши, че иска паметник, то на драго сърце ще подкрепя, аз и Фондацията, един такъв проект, а пръв дарител ще бъде дъщеря ми, коментира Илия Георгиев, който получи „Благороден камък".

Специален приз бе отреден и за бизнесмена Петър Минов, оказал и оказващ подкрепа на не едно или две събития, провеждани в Горна Оряховица. Специална благодарност бе изказана и на Община Горна Оряховица, спомоществуватели и Художествената галерия „Недялко Каранешев", с чиято помощ бе организирана церемонията.