Ден след като Варненският и Великопреславски митрополит Кирил се запозна с досието си, то беше прочетено и от репортер на ВарнаУтре.бг.
В Комисия за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия се пазят две сиви папки за Богомил Петров Ковачев, заведени като дело No 11597. В приемната снимките са забранени, четящият може да си води бележки, но не и да записва имена на трети лица, като записките му се проверяват на изхода.
В първата папка от 54 страници
има 7 сведения, написани на ръка от „агент Ковачев“. Първото е от август 1976-а, последното - от октомври 1980 г. В тях варненският владика разказва за посещенията си в Света гора, за безредиците и интригите в Зографския манастир. Пише за предполагаеми финансови злоупотреби, за изнасяне на славянски книги от библиотеките на манастирите. Почти всички доноси са проверявани от Христо Маринчев, зам.-началник отдел XIV на ПГУ на ДС, и вуйчо на дядо Кирил.
В докладите авторът е подписван навсякъде "Ковачев". На страниците, написани на пишеща машина, в горния десен ъгъл има надпис "Строго секретно!". На места под него е изписано и "Единствен екземпляр". Има подчертани имена и изрази. В края на някои от донесенията има задания.
"Доложи какви мерки се вземат за оздравяване на положението", е задачата от 9.08.1979 г., след сведението, че двама от свещениците в Зограф опитват да изолират манастира от България.
Друго задание е да се надникне в библиотеката на Руския манастир, където има славянски ръкописи. Има и заповеди да проучи някои от лицата, за които е писал или е отбелязано, че службата има данни и разработки за определени лица от сведенията.
Въпреки многобройните изявления, които направи през последните седмици – че не е писал нищо, не е подписвал нищо и не е донасял срещу никого, агент "Ковачев" подробно е описвал срещите си с монаси от Гърция, Кипър, Румъния и България, разговорите си с тях, какво е дочул, какво е усетил. Стилът силно напомня шпионски роман. Съдържанието обаче далеч не е романтично, нито патриотично в името на спасяването на българския манастир в Атон. Без да има кой знае какви особени факти или да разкаже нещо наистина съществено,
"Ковачев" постоянно
„надушва гнили работи“
В докладните четем, например, за български монах, който бил „ потаен човек. За него няма нищо свято освен парите. Всичко друго не го интересува. Ако прояви някое друго чувство, то е само средство да стигне до своята цел“. Текстовете са изпъстрени с много правописни грешки, особено що се касае до пълния член и пунктуацията.
Втората папка съдържа над 90 страници, повечето от които - на машина. Тук са съхранени разходните разписки за това колко пари е получавал „агент Ковачев“
какво са му подарявали и по какъв повод. На бележките пише "Строго секретно":
15 лева за почерпка и подпомагане на дв "Ковачев" на основание "оперативна целесъобразност", София, 15 март 1975 г.
8 лева за дадена вечеря на обект "Ковачев" на основание "невъзможност да взема документи" "Ковачев" на 29.05.1975 г.
10 лева изразходвани за новогодишен подарък на основание "невъзможност да взема документи" "Ковачев" на 30.12.1975 г.
5 лева дадена вечеря и обяд, София на 18 и 19 април 1976 г.
30 лева подпомагане на 26.06.1976 г.
20 лева подпомагане на 9.08.1976 г.
6.80 лева подарък за рожден ден - дадена вечеря; падарък куфарче на стойност 17.20 лв. 13.06.1976 г.
100 ам. долара - маршрутиране. 11.11.1976 г.
30.23 лв - обяд и 80 лв - подпомагане - 16.11.1976 г.
145 лв. за закупуване на фотоапарат "Зенит ЕМ" - 28.08.1977 г.
8 лева изразходвани за среща в София - 11.08.1977 г.
70 ам. долара за подпомагане 26.09.1977 г. (преди заминаването му за Гърция)
12 лева купени напитки - 12-15.09.1977 г.
12 лева изразходени на 8 и 16 май 1978 г.
100 лева за завръщането на Кирил в Гърция на 19.09.1979 г.
22 лева за срещи и 26 лева за напитки и продукти на 21.09.1979 г.
От документите в папка 2 става ясно, че след обучение по история на Балканските страни, езиков и курс по фотография и няколко проучвания на Богомил Петров Ковачев, той е вербуван. С постановление от 12.06.1976 г., подписано от Христо Маринчев, зам.-началник отдел XIV на ПГУ на ДС, е открита разработката "Ковачев". Само няколко месеца след като става агент
Кирил е ръкоположен за йеромонах
В постановлението на вуйчото е записано, че „Кирил Петров ще замине да учи в Богословския факултет в Солун, по решение на синода на БПЦ“. Заедно с "Ковачев" заминава и още един монах – Натанаил, който често се споменава в първата папка.
Обектът, за който "Ковачев" ще изпраща сведения, е с кодовото име "Цитадела", т.е. Зографския манастир.
В заповедта се посочва още: "Ковачев" има за задача "да изучава лица, заемащи възлови места в синода на ГПЦ и в университета, да посещава гръцката национална библиотека, където да установява контакти с интересуващите ни лица и да създава предпоставки за издирване на материали за нашата история".
"След завършване на факултета "Ковачев" е съгласен да прекара 2-3 години в Зограф, където ще може да вземе участие за отразяване на най-ценните богатства на манастира и чрез него да се проведат мероприятия от агентурно-оперативен характер [...] От 28.05.1976 г. "Ковачев" е приведен в поделение на ГУСВ и изцяло е предаден на наше разположение. Един път в месеца ще ходи в поделението да получава пари за храна".
На практика, според официалната информация на комисията,
„агент Ковачев“ е служител на управления III – (ВКР),военно контраразузнаване и VI - борба с идеологическата диверсия и противодържавните прояви
"Ковачев" ще получи парола за връзка с ДС. Освен стипендията, която ще получава, докато учи в Гърция, са му осигурени и 70 щатски долара за лични нужди.
Преди заминаването му, ще вечеря в ресторант в София с трима високопоставени лица в ДС“.
В папката има и разкъсан плик с надпис "Парола за връзка. Отваря се само по заповед на ръководството и по необходимост. 12.11.1976 г.". Вътре има лист с ръкопис:
о.р. Имате много поздрави от дядо Йеротей
с.с. "Ковачев" - "Кой дядо Йеротей, от Златна ливада ли"
о.р. Не дядо Йеротей от Царев брод.
От доклад с дата 18.05.1979 г. научаваме, че Министерсвото на външните работи на Гърция „отказва продължение на престоя на българския студент в Атинския богословски факултет Кирил Петров. Причината за това е петмесечният му престой в Света гора, след като е имал разрешение за престой само за 4 дни.
Освен това се е държал грубо с гръцките компетентни власти и е изразил пред тях становището си, че щял да стане монах в Света гора, без да има предварително
съгласие за това. В момента се намирал в полицията за чужденци "Алодалон" в Солун и ще бъде препратен по етапен ред в Атина."
На 23 май 1979 г. гръцките власти решават, че Кирил трябва да напусне Гърция. На 7.06.1979 г. обаче става ясно, че гръцкият синод е сменил решението си и му позволява да остане в страната.
Всъщност в документите вместо Министерство на външните работи е използвана руската абревиатура МИД – Министерство инностранных дел.
От преписката става ясно, че Кирил наистина е подал молба да стане брат в Зографския манастир, но е бил оклеветен от друг монах за неспазване на реда и това довежда до изгонването му.
На 2.06.1980 г. "Ковачев" пише донесение "Относно свещенослужителите в гръцката армия и поделенията за ДС и полиция". То съдържа няколко страници с имена на църковни служители с църковните и военните им чинове и информация за тях - къде са родени и т.н.
От документ за закриване на лична разработка "Ковачев" с No 11597 от 25.09.1981 г. МВР 1 гл. упр. ДС гр. София научваме, че разработката е открита на 18.06. 1976 г. "с цел
внедряване на Христов в Зографския манастир"
Отбелязано е, че той е преминал оперативна подготовка, обучен е във фотодело и е изпратен да учи в Атина. След
3 години обучение, "на базата на клеветнически данни гърците го принудиха да напусне страната", се казва в документа. След завръщането си в България, Кирил
завършва задочно Духовната академия и е назначен за протосингел на Сливенската Митрополия. От 1 октомври заминава за 2 години за Москва, където ще учи редовно аспирантура. "По време на аспирантурата Ковачев няма да изпълнява наши задачи". Служителят на ДС предлага делото му да бъде закрито и предадено в архив.
Досието на варненския митрополит Кирил съдържа информация от 1973 до 1981 г. В него
няма никаква информация от периода, в който той се е подвизавал като „агент Владислав“
Той е възстановен на служба от о. р. Кирил Котов на 01.06.1989 г. и е регистриран на 12.06.1989 г.
Това става само три месеца след избирането му за Варненски и Великопреславски митрополит . По това време вуйчо му Христо Маринчев вече е генерал от Държавна сигурност и възглавява Комитета по въпросите на Българската Православна църква и религиозните култове (при вербуването на младия Кирил той е само полковник, зам.-шеф на XIV отдел на Първа главно управление на ДС, занимаващ се с културно-историческо разузнаване)
Ако се съди по съдържанието на двете папки от първия период на агентурното минало на дядо Кирил, именно след 1989 г. той се е занимавал със задачи на легендарното Шесто управление, свързани с борбата с идеологическата диверсия и противодържавните прояви.
С писмо на Национална служба за защита на конституцията с входящ номер 3696/ 09.11.1990 г. е внесено искане "да бъдат заличени от всички картотеки данните" за агент "Владислав". Така агентурната дейност на митрополит Кирил след през 1989 г. е заличена завинаги.
6 минути
Разбилият се във Вилнюс самолет: Няма доказателства на борда да е имало подозрителни пакети
Германската логистична компания Ди Ейч Ел (DHL) съобщи, че няма доказателства на борда ...
47 минути
Снежни бури в Турция: Двама души загинаха, жена роди в кола на жандармерията
Снегът и лошото време взеха две жертви, а няколко души са в неизвестност в Турция, където ...
53 минути
Три зони за безплатно измерване на кръвното налягане в София
От днес в София работят три зони за безплатно измерване на кръвното налягане. Това ...
1 час
Великобритания и Франция планират изпращането на войници в Украйна
Великобритания и Франция планират изпращането на войници в Украйна. Това съобщи Daily ...
1 час
Пловдив с нова цена на водата
Цената на водата ще се повиши. Това става ясно от разчетите на Комисията за енергийно ...
ohnamama.bg
Детето е болно. 5 идеи за игри вкъщи и без телефон и таблет
Чуйте тази статия в аудио формат:
Когато детето е болно, но пък не го мори температура, а не е на детска ...
1 час
Откриха мъртъв изчезнал мъж от Русе в езерото Липник
Тялото на 64-годишния русенец, който изчезна преди три седмици, е било открито днес преди ...
1 час
Емир Кустурица получи подарък от Путин и орден от руския патриарх за рождения си ден
Световноизвестният сръбски режисьор Емир Кустурица получи поздравления и подарък ...
1 час
„БСП-Обединена левица“ кани на среща представители на пет парламентарни групи
БСП – Обединена левица с нов опит за изход от парламентарната криза, съобщават от формацията.
Социалистите ...
1 час
Бус се запали на магистрала „Тракия“
Бус се запали в движение при 12-ти километър на магистрала "Тракия", съобщиха от Областната ...
1 час
Затвориха тунел „Кривия“ в Кресненското дефиле
Поради ремонтни дейности е спряно движението в тунел "Кривия" на Кресненското дефиле.
Движението ...
1 час
Почина британската авторка на бестселъри Барбара Тейлър Брадфорд
Британската авторка на бестселъри, сред които познатия в цял свят роман "Изключителна ...
2 часа
Подписаха официално договора за Герена
Днес официално беше подписан договорът за безвъзмездно придобиване на правото на ...
2 часа
Кремъл: В обкръжението на Тръмп говорят за мирно споразумение по въпроса за Украйна
Кремъл заяви днес, че е получил информация, че хората от обкръжението на избрания за ...
2 часа
Мъж изгони съпругата си от бащината ѝ къща и се опита да я удуши пред полицаи
Трима мъже са задържани за насилие спрямо жените си в Софийско за една вечер, съобщиха ...
2 часа
„Витошка“ в София е сред най-скъпите търговски улици в света
Софийският булевард "Витоша" заема 41-во място в глобалната класация на най-скъпите ...
2 часа
Бой между управляващи и опозиция в сръбския парламент (ВИДЕО)
Инциденти и сбивания избухнаха в парламента на Сърбия между управляващи и опозиция. ...
2 часа
Полицейска спецоперация се провежда в област Пазарджик
Поредната планирана специализирана полицейска операция по метода „широкообхватен ...
2 часа
Революция в швейцарска църква: Виртуален Иисус се грижи за тревогите и нуждите на поклонниците (ВИДЕО)
В Люцерн, Швейцария, изкуственият интелект предизвиква малка цифрова революция в църквата, ...
2 часа
Дейвид Лами: Ще арестуваме Нетаняху ако посети Великобритания
Великобритания ще спази надлежните процедури, ако Бенямин Нетаняху посети Обединеното ...
2 часа
Военният комитет на НАТО: Бизнесът да се подготви за военен сценарий
Ръководителят на Военния комитет на НАТО Роб Бауер призова бизнеса да се подготви ...
2 часа
Жена от Варна се закани да се изкъпе във ВиК
Варненка се закани да се изкъпе във ВиК. Поводът бе поредното спиране на вода в района, ...
3 часа
Френската прокуратура поиска 20 години затвор за мъжа, организирал масови изнасилвания на съпругата си
Френската прокуратура поиска днес Доминик Пелико да бъде осъден на 20 години затвор ...
3 часа
Слави Трифонов: Твърдо не Борисов да е министър-председател, а Атанасов - председател на парламента
Лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов коментира последните изявления от днес ...
3 часа
Какво ще се промени за превозвачите след влизането ни в Шенген (ВИДЕО)
Разписали сме доклад от името на министъра на вътрешните работи до премиера, който ...
3 часа
Круизен кораб потъна край Египет, 17 души са в неизвестност
Десетки пътници са в неизвестност, след като туристически круизен кораб потъна в Червено ...
3 часа
Димитровград ще има ново модерно арт пространство
Една от пустеещите сгради общинска собственост в Димитровград, която е функционирала ...
3 часа
Министър Кондева: Ще се водят разговори за повече ваксини срещу грип за свободна продажба
Ще се водят разговори за по-големи квоти ваксини срещу грип за свободния пазар, коментира ...
3 часа
Радев и Къонг: България и Виетнам се стремят към разширяване на двустранното сътрудничество
Търговско-икономическото сътрудничество между България и Виетнам следва да се задълбочава ...
3 часа
Ректорът на СУ: Надявам се, че бяхме чути и от следващата година ще получим и устойчиво финансиране
С направените промени в Закона за висшето образование, с методиката, която стимулираше ...
3 часа
16 загинали и 7 изчезнали при наводнения в Индонезия
16 загинали и 7 изчезнали при наводнения в Индонезия
Най-малко 16 души загинаха през ...
3 часа
Криминално проявен мъж замери полицаи със стъклена бутилка
Задържаха мъж и жена за агресия към полицаи в Пловдивско, съобщиха от ОД на МВР.
На ...
4 часа
След удар в дърво край София: Мъж е в кома, а друг е тежко пострадал (ВИДЕО)
Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард ...
4 часа
Трима узбекистанци са арестувани за убийството на еврейски равин в ОАЕ (СНИМКИ)
Министерството на вътрешните работи на ОАЕ заяви, че е започнало предварително разследване ...
4 часа
В неизвестност от 16 дни: Издирват баща и син от село Покрайна
На 19 ноември в полицията е постъпил сигнал от кмета на село Покрайна, че от 9 ноември ...
4 часа
Двойно увеличение на случаите на домашно насилие в Бургас
Двойно увеличение на случаите на домашно насилие отчетоха от МВР Бургас и прокуратурата ...
4 часа
Жилищните кредити у нас растат с 26,5% до 24,1 млрд. лева
Жилищните кредити у нас нарастват с 26,5 на сто на годишна база до 24,124 млрд. лева към края ...
4 часа
Турция: Мъж застреля родителите си, жена си и сина си, преди да се самоубие
33-годишен турчин застреля седем души в Истанбул, включително двамата си родители, ...
4 часа
Психиатър: Преди да се стигне до физическо насилие, винаги има психологически тормоз
Преди да се стигне до физическо домашно насилие, винаги има психологически тормоз ...
4 часа
Мъж загина при пожар в дома му в Перник
Мъж е загинал при пожар в дома му в Перник, съобщиха от полицията.
Инцидентът е станал ...
4 часа
Вучич: Стратегическата цел на Сърбия е членство в Европейския съюз
Сръбският президент Александър Вучич обяви, че стратегическата цел на неговата страна ...