Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров представи снощи пред Съвета на коалицията вариантите на обхвата на зоните за птиците и местообитанията, които бяха подготвени въз основа на решенията на Националния съвет по биологично разнообразие. В страните от Евросъюза средният процент на защитени зони за местообитанията е 12 %, а за птиците е 9,6 на сто.
Включването на съответни територии в НАТУРА 2000 не променя собствеността върху земи, гори и водни площи. Няма и изрични забрани за строителство или други видове дейности в местата по НАТУРА 2000. На проектите ще бъде правена специфична оценка на въздействието, което биха оказали върху опазвания в защитената зона вид. Предвижда се тази оценка да бъде етап в обхвата на екологичната оценка или оценка за въздействието върху околната среда.
Списъкът със защитените зони за местообитанията ще бъде представен за съгласуване в Еврокомисията и едва след одобрението му ще започне обявяването на зоните. След решение на правителството списъкът със защитените зони за птиците ще бъде обнародван в “Държавен вестник”, а след това ще започне обявяването на всяка зона поотделно със заповед на екоминистъра. В едномесечен срок от обявяването на проекта заинтересованите лица ще имат право да представят мотивирани писмени становища, възражения и предложения.
Екоминистерството ще продължи разяснителната кампания за обхвата на защитените зони и дискусиите по темата. Водещи принципи щели да бъдат прозрачността и яснотата на критериите при издаване на заповедите за защитените зони от министъра на околната среда и водите и високата степен на ангажираност на всички институции, които имат отношение към определянето на режима в защитените зони.
На предишното си заседание правителството отложи решението си за обхвата на НАТУРА 2000 заради протестите на десетки природозащитни организации, които настояват 34 % от територията на страната да попадне в екомрежата. От НДСВ обаче поискаха 15 на сто от територията да е в НАТУРА 2000, за да не се попречи на развитието на бизнеса.