Историци търсят варненския паметник на Аспарух
Историци търсят варненския паметник на Аспарух / netinfo
През 1934 г. на Аспаруховия вал в именития варненски квартал е издигнат бюст паметник на хан Аспарух. От седем години акад. Христо Маджаров подсеща местната власт, че трябва да се намери виновника за обезглавяването на историческия паметник и да се предприемат мерки за възстановяването му. От международната академия по българознание, иновации и култура са обещали да помогнат за решаването на проблема, съобщи акад. Маджаров.

От 2 до 11 май в цялата страна се провежда международна научно-практическа конференция. В шестия ден от форума Варна е домакин на известни наши историци. Тема на деня е “Древните българи прединдоевропейци, потопът в Черно море, стара Велика България и Волжка България”.

Академията по българознание, иновации и култура е създадена през 1994 г., а международния си статут получава през 2004 г. Нейни членове са академиците Сергей Иванов, Владимир Цонев и Христо Маджаров. Историците са създали и “Организация на обединените българи”, чиято цел не е да се бори за територии, а за духовно единение на всички българи по света.

Акад. Сергей Иванов категорично отхвърли идеята, че България и българите съществуват като народ и държава само от 681 г. На територията на днешна България прабългаринът и неговите предци датират от преди 200 хил. години, коментира още историкът. От международната академия ще отправят предложение до държавните институции датата 9 май да се приеме като ден на българската древност.

От Варна конференцията се мести в Казанлък и Севлиево. Историците ще продължават да търсят изчезнали паметници и артефакти, завещани от предците ни.