Международен ден на космонавтиката и авиацията
Международен ден на космонавтиката и авиацията / БГНЕС, архив

На 12 април честваме Световния ден на авиацията и космонавтиката и 52 години от полета на Юрий Гагарин в Космоса.

На 12 април 1961 г. в 9.07 ч. (московско време) от космодрума Байконур излита космическият кораб „Восток" с пилот-космонавт Юрий Алексеевич Гагарин. Корабът извършва една обиколка на Земята за 108 минути. След два дни Гагарин е тържествено посрещнат на Червения площад в Москва пред хиляди хора дошли да го видят.

Авиацията е теория и практика на полета на летателен апарат в атмосферата, а също съвкупно название на свързани с тях видове дейност. Космонавтиката е процесът по изследване на космическото пространство с помощта на автоматични и пилотирани космически апарати.

Значителен принос в теорията и практиката на полета внася германският учен Ото Лилиентал. Между 1891 и 1896 г. той проектира, построява и облита няколко планера. На 17 декември 1903 г. се извършва първият успешен полет на самолет от американските механици Братя Райт с двигател с вътрешно горене, работещ с авиогориво.

Терминът „космонавтика" въвежда Г.Е. Лангемак. Началото на практическото усвояване на космоса е поставено на 4 октомври 1957 г. със старта на първия изкуствен спътник на Земята (ИСЗ) в Съветския съюз. Следващият етап в овладяването на космоса идва само месец по-късно - на 4 ноември с.г. със „Спутник-2" във Вселената е изпратено първото живо същество - кучето Лайка. Неговата участ е била предопределена, тъй като не се е предвиждало корабът да се върне на Земята.

На 19 юли 1960 г. в Космоса е изведен съветския кораб „Спутник-5" с кучетата Белка и Стрелка. Целта на експеримента е да се провери ефективността на системата за сигурност на живота в Космоса и изследване на влиянието на космическите лъчи върху живите организми. Кучетата Белка и Стрелка са първите живи същества завърнали се благополучно на Земята.

Върховият момент в усвояването на Космоса настъпва на 12 април 1961 г., когато във Вселената е изпратен първият човек, съветският космонавт Юрий Гагарин и по-късно този ден е обявен за Международен ден на космонавтиката.

По повод Деня на космонавтиката в началото на седмицата в Стара Загора бе открит Музей на космонавтиката. Две парчета от метеорити, снимки, макети на космически кораби и луноходи, марки, книги, значки на космическа тематика могат да се видят в него. Той е разположен в Народната астрономическа обсерватория (НАО) в Стара Загора. Идеята е на д-р Пламен Яковлиев, дългогодишен любител-астроном. През миналата година той е посетил Музея на космонавтиката в руската столица Москва. Направените там близо 600 фотоса поетапно ще бъдат предоставени безплатно за старозагорската експозиция.

В залата за посетители ще бъдат подредени архивни фотоси на космически кораби и ракети, снимки на любители-астрономи, колекции от значки и марки на астрономическа тематика, както и открити в района на Стара Загора камъчета от метеорити. На място всеки посетител би могъл да провери и колко ще тежи в условията на Марс и на Луната