Десетото юбилейно издание на Националния тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка" събира 3500 участника, които да разкрият красотата на традициите, музиката и танците на България.
На тракийския фестивал тази година ще се представят над 200 танцови и певчески групи, от 80 общини. В курортното селище Старозагорски минерални бани, на 25 и 26 юли, ще се проведе истински фолклорен празник, който вече има самочувствието да се нареди до големите народни събори, обясниха организаторите.
Миналата година над 11 хиляди души са се докоснали до тракийските традиции с посещението си на фолклорния събор, стaна ясно при представянето на юбилейното издание.
„От две години програмата е изнесена на две сцени, което допълнително създава незабравима атмосфера за хилядите участници и посетители на събора", подчерта зам.-кметът на Стара Загора Иванка Сотирова.
„За нас като организатори, движещ мотив е да съхраним и предадем традициите на младите. Тази година имаме 12 детски състава, които ще се включат. Най-малкият участник в „Богородична стъпка 2015" е на 4 години", допълни още зам.-кметът по хуманитарните дейности.
Началото на националния събор ще бъде дадено още в 9.00 часа сутринта, на 25 юли /събота/ с песни и танци и на двете сцени, а официалното откриване е предвидено за 11.00 часа.
В събота, от 19.00 часа, ще бъде и празничния концерт „Фолклорна мъниста", изнесен от гостите на събитието „Бистришките баби" и ансамбъл „Бистрица". Те ще представят някои от най-вълнуващите и красиви ритуални моменти от традиционната бистришка сватба. Тракийските моменти от ритуалите при сватбарите пък ще разкрият ансамбъл „Дълбоки".
От 21.00 часа ще бъде представена мистиката и обредността при нестинарския танц.
През втория ден на събора началото отново е в 9.00 часа сутринта и на двете сцени, като награждаването на отличилите се изпълнители ще започне в 16.00 часа.
Лауреатите на тазгодишното юбилейно издание ще бъдат оценявани от жури в състав - доц. д-р Наталия Рашкова и доц. д-р Валентина Райчева от Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, акад. Крум Георгиев, член на Академия по традиционно изкуство, Кирил Кирчев, магистър по хореографска режисура и ръководител на старозагорския клуб за народни танци „Чанове", както и акад. Кирил Тодоров, гл. худ. ръководител на ансамбъл „Зорница".
Богата на интересни събития е съпътстващата програма на десетия националния събор на тракийския фолклор. Селски двор ще бъде нареден с автентични предмети. Край него ще се представят и около 15 различни по обредност и смисъл ритуала - харизване, каране на невеста за вода, побратимяване, жътва, засевки и други.
За посетителите ще има открити уроци по готварство - с майсторене на гюзлеми, и по танци, с разучаване на основни стъпки при различни хора.
Познатата на всички посетители на предходните издания на събора „Улица на занаятите" ще бъде обогатена, а занаятчиите, освен че ще бъдат облечени автентично, то и ще загатват някои от тънкостите при изработката на ножове, бижута, дърворезби и други.
За най-малките отново ще има детски пленери на изкуствата. Туристическият информационен център и Регионалният исторически музей са подготвили да съживят на поляната на Старозагорските бани колоритни традиционни игри, които да покажат на най-малките как са се забавлявали техните родители, баби и дядовци.
От кметството в курортното селище са осигурили и отварянето на двата православни храма, които няма да прекъсват работа през почивните събота и неделя.
Организатори на юбилейното издание на Националния тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка" са Община Стара Загора, Тракийско дружество „Одринска епопея", Кметството на Старозагорски минерални бани, НЧ „Христо Ботев 1952" и Общество за фолклор.