Около 80 операции от гуша се правят годишно в областната болница на Сливен
Около 80 операции от гуша се правят годишно в областната болница на Сливен / netinfo

Хирурзите в МБАЛ „Д-р Иван Селимински" - Сливен имат голям опит в лекуването на ендемична гуша, тъй като заболяването се среща изключително често в региона. На година в хирургичното отделение на болницата общият брой на оперираните от гуша е от 65 до 80 пациента. Заболяването се среща предимно при жените и обхваща различни възрасти. Имало е болни и 16-годишни момичета. Годишно около 5-6 са случаите на мъже, оперирани от гуша. Операцията е по клинична пътека и е безплатна за пациента. Началникът на хирургичното отделение д-р Ангел Ангелов уточнява, че в началото на годината е имало проблеми с клиничната пътека за заболяването, но от месец март недоразумението е преодоляно. Отново има договор със здравната каса и операциите на гуша продължават да се извършват в областната болница безплатно за пациентите, както досега. Те плащат единствено потребителската такса - 4,80 лв. на ден. След операцията болните остават в лечебното заведение около два дни. Възстановяването е от 15 дни, до два месеца.

„Сливен е ендемичен район и от десетилетия наред тук се среща това заболяване. Диагностиката се извършва от ендокринолози. Оплакванията, които имат пациентите в повечето случаи, не са характерни точно за това заболяване - лесна уморяемост, сърцебиене, безпричинно безпокойство, нервност...Това са оплаквания, които човек може да има и без да има гуша. Преди много години хората с такива оплаквания са били вкарвани в лудница", каза началникът на хирургичното отделение д-р Ангел Ангелов. Най-често пациентите се насочват към кардиолог или пулмолог. Когато не се открие проблеми със сърцето и белия дроб, болните се изпращат на ендокринолог. „Специалистът назначава изследвания и установява дали има възли, кисти или изобщо някакво образувание в щитовидната жлеза. След като ендокринолозите диагностицират заболяването, те определят дали се налага операция и кога. Ако са подходящи за операция, пациентите се насочват към хирурзите. Не всички заболявания на щитовидната жлеза се лекуват с операция. Оперативно е лечението при тези пациенти, при които има възли, или кисти, или в някои по-редки случаи, когато има дифузно увеличение на щитовидната жлеза", допълни д-р Ангелов.

Той  разказва, че преди години от планинските села са идвали пациенти с огромни гуши, тежащи килограми. Сега сравнително рядко има такива операции.

„Важно е хората да знаят, че когато има възли на щитовидната жлеза, те могат да са или да се превърнат в злокачествено заболяване. Всъщност, най-важната причина да се оперира една щитовидна жлеза, която има възли е, че може да е или да стане на злокачествено заболяване. С премахването на възлите се премахва и вероятността човек да умре от това заболяване, а не че непременно ще изчезнат всички оплаквания и завинаги", допълни д-р Ангелов.