Намалява броят на пътнотранспортните произшествия, регистрирани в Област Сливен, съобщи главен инспектор Николай Колев от сектор „Пътна полиция" при Областна дирекция на МВР. За първите 10 месеца на годината на територията на областта са регистрирани общо 1376 пътнотранспортни произшествия, което е с 410 по-малко в сравнение със същия период на миналата година.
Една от основните причини е икономическата криза, която е намалила броя на движещите се по пътищата на страната автомобили, подчерта Колев, който посочи, че когато движението по даден участък се увеличи, то и аварийността нараства. Типичен пример е затварянето за ремонт тази година на прохода Хаин боаз и прехвърлянето на пътния поток към прохода Котел - Омуртаг. Това е довело до сериозно нарастване на катастрофите в община Котел и в Районното управление са регистрирани 107 катастрофи, от които 22 тежки с 8 убити и 23 ранени. Причината е, че въпреки доброто състояние на пътната настилка на прохода, той просто не може да поеме такъв голям трафик - обясни главен инспектор Колев.
От началото на годината на територията на областта на регистрирани 219 тежки катастрофи, което е с 25 по-малко от същия период на миналата година, убитите са 28 при 49 през 2008, а ранените са с 35 по-малко.