Погребален комплекс от три надгробни могили в местността "Баалар кайряк" край с. Бояново проучват ямболските археолози. В една от тях, където разкопките са почти на приключване, са открити четири погребения от късно бронзовата епоха, връстници на Троянската война - от 1 300 години преди Христа, информира археологът Стефан Бакърджиев.
Другите осем гроба, разкрити в могилата, са още по-стари - от 2 500 години преди новата ера или от ранно бронзовата епоха. Първоначалните проучвания по втората могила дават основание на екипа от археолози - Илия Илиев, Стефан Бакърджиев и Явор Русев - да очакват датировката да се отнесе към римската епоха. Трите могили се намират по на 150-300 метра една от друга и представляват общ некропол. Той е бил свято място, отредено за погребения, най-малко за период от 1 500 години.
Разкритията на гробовете потвърждават твърденията на учените, че в този период хората са вярвали в прераждането. Затова мъртвите са били погребвани "свити", в така наречената ембрионална поза. Близките им ги предавали на майката-земя така, както са били в майчината утроба, за да са готови за следващия си живот. Освен скелетите, археолозите са открили и керамични съдове.
Разкопките са спасителни и се финансират от фирмата, която ще добива от тези места инертни материали.