Намалява безрботицата в Шуменско
Намалява безрботицата в Шуменско / netinfo
Безработицата в област Шумен през месец септемри е намаляла, съобщи днес директорът на Бюрото по труда (БТ) в Шумен Милка Ненчева. В края на септември т. г. равнищети й е било 10, 69%, тоест с 0,18 пункта по-ниско спрямо август. В община Шумен през септември нивото на безработицата е било 3,83%.

В момента в БТ в Шумен има 2031 свободни работни места. Най-голямо е търсенето на персонал по следните професии: шивачи, продавач-консултанти, общи работници и др.

Ненчева съобщи още, че стартира набирането на проекти за 2009 г. по НП „От социални помощи към осигуряване на заетост” и дейност „Социален асистент” по НП „Асистенти на хора с увреждания”. Проектите ще се приемат до 10 ноември в бюрата по труда. Двете най-мащабни дейности „Домашен помощник” и „Домашен социален патронаж” се обособяват в самостоятелни програми.

От 20 октомври временно е прекратен приемът на проектопредложения по схема „Квалификационни услуги и обучение на заети лица – фаза 2” по ОП „Развитие на човешките ресурси”. До момента по програмата е кандидатствала една шуменска фирма, чийто докумети предстои да бъдат разгледани.

Милка Ненчева допълни, че съгласно промяната в Закона за насърчаване на заестостта се дава право на лица, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, да се включват в програми за заетост.