В 12-тия Международен фолклорен конкурс „Орфеево изворче", провел се в Стара Загора, участваха възпитаниците на ансамбъл „Шарено герданче" при Младежкия дом в Търговище. Сред конкуренция от 2 500 участнициq търговищките млади певци и танцьори отвоюваха 20 награди. Най-голямата от които - синтезатор „Ямаха", е за цялостното представяне на ансамбъла - специална награда на кмета на Стара Загора Живко Тодороов. Освен това те получиха 10 златни и по четири сребърни и бронзови лири, а на ръководителките Светла Стаменова и Анжела Георгиева бе присъден приза за високи художествени постижения.
„Конкуренцията беше много голяма - това е най-големия форум за детско фолклорно творчество в страната и се радваме, че спечелихме високи отличия във всички раздели, в които участвахме", каза Светла Стаменова. Според ръководителя на танцьорите в „Шарено герданче" Анжела Георгиева, наградите им са напълно заслужени, тъй като два месеца са репетирали без почивка, всеки ден. Не беше лесно, но сме удовлетворени от резултата, допълни тя.
Редица поздрави са получили търговищките герданчета по време на международния форум, включително и от хореографа Васил Герлимов и от доц. Георги Петков от Пловдивската академия за музикално, танцово и изобразително изкуство.
Детският фолклорен ансамбъл „Шарено герданче" е получил покана за турне от представител на Министерството на културата. Поканата се отнася за обиколка на няколко града в Германия през лятото на 2013 г. До тогава обаче, на герданчетата и ръководителките им им предстоят много репетиции и различни концертни и конкурсни участия.