Предстои 35-тото Среднозимно преброяване на водолюбивите птици, съобщават от РИОСВ. То ще се проведе от 14 до 16 януари, едновременно в Европа, Близкия Изток и Северна Африка. Данните от преброяването са представителни, а методиката е част от Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие. Установяването на числеността, динамиката на популацията на зимуващите в България водолюбиви птици, както и влажните зони, които обитават, са от голямо значение за определяне на мерките за тяхното опазване.
В тазгодишното преброяване РИОСВ-Русе ще участва с два екипа по маршрутите:
1. Защитена зона „Рибарници мечка” – град Русе;
2. град Мартен-село Бръшлен.
В двата екипа ще присъства представител на Българското дружество за защита на птиците, а към втория маршрут ще се присъедини представител на Природен парк „Русенски Лом”. Освен точките за наблюдение по поречието на Дунав, приоритетни зони ще са Защитените местности „Калимок-Бръшлен”, „Остров Пожарево”, „Гарвански блата”, „Малък Преславец” и поддържан резерват „Сребърна”, където ще се включат експерти на Изпълнителната агенция по околната среда и водите и в отделни участъци представител на ПП „Русенски Лом”.
Обект на Среднозимното преброяване са всички видове птици, за които влажните зони са основно местообитание – източник на храна, място за почивка и/или отглеждане на потомство. Към тях се включват изцяло разредите гмуркачоподобни, гмурецоподобни, пеликаноподобни, бурeвестникоподобни, дъждосвирцоподобни, семействата жеравови и дърдавцови.
Eкспертите се надяват да наблюдават повече водобюбиви птици на големите разливи на река Дунав, предвид суровите зимни условия в Полша, Латвия, Естония и други страни от Северна Европа. Миналата седмица при ежедневните обходи на територията на Поддържан резерват „Срeбърна” са наблюдавани голямо количество екземпляри от вида Голяма белочела гъска, която е един от основните обекти за Среднозимното преброяване на водолюбивите птици у нас.